Sinan Ateş suikastının “keşifçisi” Suat Kurt’un sabıka kaydı ortaya çıktı

Gazeteci İsmail Saymaz, Eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş cinayetinde “keşifçi” olarak rol oynayan Suat Kurt’un sabıka kaydını köşesine taşıdı.

Saymaz, bugün yayımlanan yazısında cinayet öncesinde dört gün boyunca keşif yaptığı bilinen Suat Kurt’un sabıka kaydına dair şu bilgileri verdi:

Gebze’de 20 Nisan 2011’de Animal Kavşağı’nda yapılan trafik kontrolü sırasında Kurt ve arkadaşı durduruldu. Kurt’un üzerinden altı adet beyaz kağıda sarılı esrar bulundu. İki kişide toplam 9.9 gram uyuşturucu çıktı. Kurt’a uyuşturucu madde kullanmaktan 10 ay hapis verildi. Bu ceza 6 bin TL’ye çevrildi. Bu birinci sabıkası.

İkincisi… Gebze’de, 12 Nisan 2012’de 17 yaşındaki T.A. okuldan çıkmış eve doğru yürürken önünü Kurt kesti. Kurt, “Seninle yürüyelim, kitap vereceğim” dedi. Yürüdükleri sırada Kurt, “Saat kaç?” diye sordu. T.A. telefonunu çıkardı. Kurt, bıçak gösterip telefonu aldı. T.A., ifadesinde “Şahıs bıçağı çıkararak, telefonu istedi. Büyük olduğu için korktum ve verdim. O da koşup uzaklaştı” dedi. Kurt, bıçak göstermediğini, paraya ihtiyacı olduğu için “Şarj edeceğim” bahanesiyle alıp sattığını savundu. Gebze 1. Ağır Ceza Mahkemesi, 29 Ocak 2013’te kararını açıkladı. Kurt’a yağma suçundan 8 yıl 4 ay hapis cezası verildi. Bu ceza kesinleşti. Ne var ki Kurt, bir daha tutuklanmadı!

Eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sinan Ateş’in 30 Aralık’ta Ankara’da uğradığı silahlı saldırıda öldürülmesi sonucu kamuoyunda oluşan soru işaretleri halen giderilmedi. Yaklaşık altı ay önce gerçekleşen suikasta ilişkin soruşturma kapsamında 21 tutuklu bulunurken, henüz bir dava açılmadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir