Risk Uyarısı: Bu 3 Altcoin Fazla Isındı, Haftaya Uzak Durun!

Toplam kripto piyasa değeri 1,65 trilyon dolarla son 18 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Bu arada, bazı kripto para birimleri aşırı alım sinyalleri veriyor. Kripto uzmanı Vinicius Barbosa’ya göre, önümüzdeki hafta bu 3 altcoin trade’inden uzak durmakta fayda var.

Bu 3 altcoin yüksek risk barındırıyor

Mevcut boğa piyasası 2023 Ocak’ta ilk işaretlerini verdi. Yıl sonuna gelirken toplam piyasa değerinde %115’lik bir artışa tanık olduk. Daha önce, TradingView’in toplam kapitalizasyon endeksi 18 ay önce, 2022 Mayıs ayı piyasası sırasında mevcut değerini kaybetmişti.

CRYPTOCAP Endeksi: Toplam Piyasa Değeri. Kaynak: TradingView

Aşırı alım durumundaki altcoin projeleri için CoinGlass’ın Göreceli Güç Endeksi (RSI) ısı haritasına baktık. Kripto para yatırımcılarının, sağlam bir risk yönetimi stratejisinin bir parçası olarak önümüzdeki hafta bu projelerde işlem yapmaktan kaçınmalarında fayda var. Özellikle Oasis Network, BakeryToken ve Injective güncel verilerle yatırımcılar için ekstra riskler barındırıyor.

Listenin ilk sırasında Oasis Network (ROSE) var

Oasis Network yerel tokenı ROSE, yazı sırasında 0,1181 dolardan işlem görüyordu. Altcoin hafta içinde %14’ün üzerinde artış kaydetti. Bununla birlikte, RSI hem 4 saatlik, hem 24 saatlik hem de 1 haftalık zaman dilimlerinde aşırı alım durumunu gösteriyor. Sırasıyla, endeks her bir zaman dilimi için 82,71, 77,31 ve 95,56’da duruyor.

Kripto Piyasası 24 Saatlik RSI Isı Haritası: ROSE. Kaynak: CoinGlass

İkinci sıradaki altcoin: BakeryToken (BAKE)

Bu arada, merkezi olmayan bir borsa tokenı olan BAKE, ROSE’dan daha düşük bir aşırı alım durumu gösteriyor. Ancak yine de önümüzdeki hafta BakeryToken trade’i yapmaktan uzak durmak için bu yeterli. Esasen BAKE, 4 saatlik, 24 saatlik ve 1 haftalık zaman dilimlerinde sırasıyla 73,38, 76,41 ve 82,19 RSI değerlerine sahip. Altcoin, yazı sırasında 0,4282 dolardan işlem görüyordu. Bu arada BAKE, hafta içinde %74’ün üzerinde artış kaydetti.

Kripto Piyasası 24 Saatlik RSI Isı Haritası: BAKE. Kaynak: CoinGlass

Listenin son sırasında Injective (INJ) geliyor

Bu yazı sırasında INJ, gün içinde hafif artışla 38,71 dolardan işlem görüyordu. Günlük grafiğinde ilginç bir RSI sapması sergiliyordu. Özellikle, INJ’nin haftalık Göreceli Güç Endeksi 97,33 puanla diğer kripto paralar arasında en yüksek seviyede. Bununla birlikte, 4 saatlik RSI 52,3 ile piyasanın ortalaması olan 57,56 puandan daha düşük. Bu arada altcoin, haftalık bazda yaklaşık %25 artış gördü. Ayrıca, aylık grafiğinde %155’in üzerinde kayda değer bir ilerleme kaydetti.

Kripto Piyasası 24 Saatlik RSI Isı Haritası: INJ. Kaynak: INJ: CoinGlass

En yüksek orta vadeli aşırı alım durumlarından birinin ortasında yer alan bu kısa vadeli nötr RSI, INJ için köşede büyük bir geri çekilme olduğunu gösteriyor. Bu nedenle, yatırımcıların yeni bir eğilimi pekiştirene kadar Injective trade’i yapmaktan uzak durması yerinde olur.

Genellikle, aşırı genişlemiş bir yükseliş trendindeki kripto paraların olağan piyasa düzeltmesi için geri çekilmesi muhtemeldir. Bununla birlikte, aşırı satın alınan varlıkların bile fiyatının artmaya devam etmesi mümkündür. Bu da bu tür tokenların alım satım riskini artırır.

Makaledeki görüşler ve tahminler uzmana ait olup, kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. Kriptokoin.com olarak yatırım yapmadan önce mutlaka kendi araştırmanızı yapmanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir