İnsan hakları savunucuları ve hukukçular Can Atalay için bir arada

İZMİR – İzmir’de insan hakları savunucuları ve hukukçular, AYM kararına rağmen tahliye edilmeyen Türkiye İşçi Partisi (TİP) Milletvekili Can Atalay için Bayraklı’da bulunan İzmir Adliyesi önünde bir araya geldi.

‘Can Atalay’a özgürlük’ yazılı pankart açan hukukçular, ‘Hatay halkı vekilini istiyor’ ve ‘Gezi halktır yargılanamaz’ sloganları attı. Çeşitli siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin de katıldığı açıklamada avukat Yağmur Gül Kartal, Anayasa Mahkemesi’nin Can Atalay hakkındaki ihlal kararını hatırlatarak, bu karara karşı yerel mahkemenin tavrının ise hukuka aykırı olduğunu vurguladı.

‘YARGITAY, ANAYASA MAHKEMESİ KARARINI UYGULAMAKLA YÜKÜMLÜDÜR’

Halihazırda milletvekili olarak seçilmiş olan Atalay’ın derhal serbest bırakılması gerektiğini vurgulayan Kartal, “Siyasi iktidarın, ‘milli iradenin’ temeli olarak gördüğü seçim sandığına ve o sandıktan çıkan iradeye saygı duymaması, açıkça halk iradesinin gasp edilmesi, Hatay halkının iradesinin yok sayılmasıdır. Halihazırda milletvekili olarak seçilmiş olan Can Atalay, seçmenlerinin iradesini parlamentoda temsil etmek, yasama faaliyeti içerisinde yer almak ve deprem bölgesi olan Hatay için çalışmalarına başlamak üzere derhal serbest bırakılmalıdır. Yerel mahkeme ya da Yargıtay, eninde sonunda Anayasa Mahkemesi kararını uygulamakla yükümlüdür. Tarafsız ve bağımsız olması gereken yargı kendi meşruiyetini sorgulatacak hukuksuzluklardan derhal dönmelidir” dedi.

Özgürlük için Hukukçular Derneği İzmir Şubesi Eşbaşkanı Şükran Öztürk de yaşanan hukuksuzluğa tepki göstererek, hakkında beraat kararı verilen Kürt siyasetçi Gülten Kışanak’ın durumuna da dikkat çekti. Öztürk, Kışanak’ın bir an önce serbest bırakılmasını istedi.

Açıklamanın ardından oturma eylemi ve adalet nöbeti gerçekleştirildi. Açıklamaya, Adalet için Hukukçular, ÇAG İzmir, ÇHD İzmir, ÖHD İzmir ve
İHD İzmir imza attı. (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx