Ethereum Ve LTC Satan Kurumsal Yatırımcılar Bunları Aldı

Ethereum ve Bitcoin’in başını çektiği dijital varlık yatırım ürünleri, üst üste üçüncü hafta toplam 15 milyon dolara ulaşan girişlerle dayanıklılık gösterdi. Piyasa çalkantılı olmaya devam ediyor. Diğer taraftan bu tutarlı girişler kripto para yatırım sektörü için olumlu bir işaret. Bununla birlikte, işlem hacimleri hala 2023 ortalamasının %27 gerisinde yer alıyor.

Bitcoin girişlere hakim

Ethereum satan kurumsal yatırımcılar Bitcoin’e akın etmeye devam ediyor. Buna göre Bitcoin, geçtiğimiz hafta 16 milyon dolarlık girişle önemli yatırımlar çekmeyi sürdürüyor. Bu, Bitcoin için yılbaşından bugüne kadar olan girişleri 260 milyon dolara çıkardı. Ayrıca, short odaklı Bitcoin ürünleri de aynı dönemde 1,7 milyon dolarlık giriş gördü.

Diğer taraftan Ethereum satan kurumsal yatırımcılar için altcoinlerin talihi karışık seyrediyor. Buna göre altcoinler içinde Tezos, Litecoin ve Chainlink sırasıyla toplamda 0,25 milyon dolar, 0,28 milyon dolar ve 0,31 milyon dolarlık çıkış yaşadı. Bu çıkışlar, altcoin piyasasındaki bazı yatırımcı temkinliliğini yansıtıyor. Bununla birlikte, XRP 0,42 milyon dolarlık mütevazı bir giriş gösterdi. Buna göre XRP için olumlu yatırım duyarlılığının art arda 25. haftasına işaret etti. Bu tutarlı girişler, özellikle SEC’e karşı son yasal zorluklar ışığında değerlendiriliyor. Buna göre yatırımcı topluluğu içinde güçlü bir desteğe işaret ediyor.

Ethereum’un Cansız performansı

Bitcoin’in başarısının aksine Ethereum aynı başarıyı gösteremedi. Vadeli işlemlere dayalı bir ETF’nin yakın zamanda piyasaya sürülmesine rağmen, yatırımcı ilgisi ılık kalmaya devam ediyor. Ethereum geçen hafta 7,5 milyon dolarlık çıkış gördü.  Buna göre bir önceki hafta gözlemlenen girişlerin çoğunu sildi. Protokol tasarımına ilişkin endişeler ve diğer faktörler bu cansız performansa katkıda bulunuyor olabilir. Yatırımcı tercihinin haftaya göre değişmesinin söz konusu olduğu bir zaman dilimine de işaret ediyor bu çıkışlar. Diğer taraftan bölgesel olarak baktığımızda da farklı bir durum var. Buna göre ABD’ye minimum girişler devam ediyor. Ayrıca Avrupa’da geçen hafta toplam 7 milyon dolarlık net girişler görüldü. Diğer taraftan İsveç çıkışların görüldüğü tek ülke oldu.

Kriptokoin.com olarak baktığımızda kripto para yatırım ortamı, süregelen piyasa dalgalanmalarına rağmen sağlamlığını koruyor. Yatırımcıların Bitcoin ve belirli altcoinlere yönelik devam eden ilgisinin yanı sıra XRP’ye yönelik istikrarlı destek söz konusu. Buna göre bu durum sektörün dayanıklılığını ortaya koyuyor. Bununla birlikte, Ethereum örneğinde görüleceği üzere sektörün karışık performansı dikkat çekiyor. Bütün bunlar kripto para piyasasında gezinirken bilgili ve temkinli olmanın önemini vurguluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx