Blinken Irak’ta: İran ile çatışma istemiyoruz ama…

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Batı Şeria’da Mahmud Abbas ile bir araya geldikten sonra akşam saatlerinde de Irak’ın başkenti Bağdat’ta Başbakan Muhammed Şiya es-Sudani ile görüştü.

Irak Başbakanlık Basın Ofisi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Başbakan Muhammed Şiya es-Sudani, Blinken’i Hükümet Sarayı’nda kabul etti. Görüşmede Gazze’deki gelişmelerin ele alındığı ve oradaki çatışmaların yayılmaması gerektiği değerlendirildi.

AA’nın haberine göre Filistin’e gıda, su ve tıbbi yardımların gönderilmesi meselesinin de masaya yatırıldığı görüşmede, Sudani’nin ülkesinin Gazze’ye yönelik Siyonist saldırıları kabul etmediği ve acil ateşkesin yapılması yönündeki tutumunu yinelediği aktarıldı.

Daha sonra ABD Bağdat Büyükelçiliği’nde basın toplantısı düzenleyerek gazetecilerin sorularını yanıtlayan Blinken “Irak Başbakanı ile iyi ve şeffaf görüşme gerçekleştirdim. Iraklı yetkililerle güvenlik durumunu de ele aldık” dedi.

‘İRAN İLE ÇATIŞMA İSTEMİYORUZ’

İran yanlısı Şii grupların Gazze savaşını ABD’ye yönelik istismar etmemeleri gerektiğini belirten Blinken şöyle konuştu:

“Vatandaşlarımızın güvenliğini korumak için her türlü yola başvuracağız. Biz, İran ile çatışma istemiyoruz ancak güçlerimiz veya sivil vatandaşlarımızın korunması için her şeyi yapacağız. Irak Başbakanı Sudani, güçlerimiz ve vatandaşlarımızı hedef alan saldırıları kınadığını açık şekilde ifade etti ve bunun tekrarlanmaması için çabasını anlattı. Müttefiklerimize ve ortaklarımıza Gazze’deki çatışmanın hiçbir bölgeye genişlememesi gerektiğini söylüyoruz.”

Blinken, İsrail’in ateşkesi kabul etmemesi konusunda gerekçeleri olduğunu ifade ederek, tam ateşkes konusunda görüş farklılıkları olduğunu ancak herkesin bu ateşkesten yana olduğunu dile getirdi. Gazze’de insani ateşkes konusunda çabaların sürdüğünü aktaran Blinken, bunun Hamas’ın elinde tutuklu bulunan rehinelerin salıverilmesinde iyi bir fırsat olacağını kaydetti.

PROTESTO GÖSTERİLERİ

Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr destekçileri, sosyal medyadan yapılan çağrı sonrası Bağdat’ın merkezi Tahrir Meydanı’nda protesto gösterisi düzenledi. AA’nın haberine göre protestocular, Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani aleyhinde de sloganlar attı.

Irak güçleri, göstericilerin ABD Büyükelçiliği’ne olası yürüyüşüne karşı Yeşil Bölge’ye güzergah konumundaki köprüleri trafiğe kapatarak güvenlik önlemlerini üst düzeye çıkardı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx