Zelenski’den Belaruslulara, ‘Savaşın içine çekiliyorsunuz’ uyarısı

Ukrayna Devlet Lideri Volodimiz Zelenski, gece saatlerinde yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında Belarus vatandaşlarına da seslendi.

Hem sivillere hem de kolluk kuvvetlerine seslenen Zelenski, “Savaşın içine çekiliyorsunuz. Hatta Şubat ve bahar aylarında olduğundan daha etkin bir biçimde. Kremlin halihazırda sizin için her şeye karar verdi, hayatlarınız onlar için hiçbir bedele sahip değil. Siz köle yahut yem olarak kullanılan kimseler değilsiniz. Ölmek zorunda değilsiniz. Sizi neyin beklediğine sizin isminize karar verilmesini engelleyebilirsiniz” formunda konuştu.

Belarus halkının savaşı desteklemediğini tabir eden Zelenski,“Belarus halkının Ukrayna’yı desteklediğini biliyorum, bizi destekliyorlar, katiyen bizi, savaşı değil. İşte bu yüzden Rus liderliği sizi, tüm Belarusluları, savaşa çekmek istiyor, ortamıza nefreti ekmek istiyor. Artık çok şey Belarus’un sıradan beşerlerine bağlı. Bu savaşa katılmayı reddedebileceğinizi biliyorum. Hayatlarınız yalnızca size ilişkin, Kremlin’deki birine değil” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*