Yunan medyasında ‘Türkiye’nin mümkün operasyonu’ korkusu

Yunanistan’ın, Ege Denizi’ndeki provokasyonları, yerini ülkede endişeye bıraktı. Memleketler arası mutabakatlar gereği Yunanistan, silahlandırılmaması gereken adaları, milletlerarası hukuku çiğneyerek askerlerle donattı. Yunanistan’ın bu hareketlerine karşı en büyük ihtar ise geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan geldi.

Erdoğan’dan son ikaz

Yunanistan’ı son sefer ikaz ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Adaları silahlandırmaktan vazgeçmeye davet ediyorum, latife yapmıyorum, önemli konuşuyorum. Yunanistan’ı pişmanlıkla sonuçlanacak hayallerden uzak durması, aklını başına alması konusunda ikaz ediyorum.” tabirlerini kullandı.

Korku analizleri

Bu ikaz sonrası Yunanistan medyasından çabucak hemen hergün tasa manşetleri atıldı.

Gazetelerden televizyon kanallarına kadar Türkiye’nin muhtemel operasyonları hergün ülke medyasında tahlil edilirken, yerli SİHA’lardan sonra bir öteki ulusal üretim olan balistik füze sistemi BORA konuşuldu.

BORA ile Atina’yı bile vurabilirler

BORA’yı tahlil eden bir Yunan televizyonu, adaları bu füze sistemiyle vurabileceğini lisana getirip, BORA’nın menzilinin Atina’ya kadar ulaşabileceği dikkat çekildi.

Mavi Vatan haritası

Türkiye’nin silah sistemlerinin yanı sıra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın operasyon için kararlılık kelamlarını verip Mavi Vatan haritasını gösteren Yunan televizyonunun bu tahlilleri, an prestijiyle ülkede büyük paniğe yol açıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.