YTB yurt dışındaki Türkler için harekete geçti: Hukukçu ağı oluşturacak

Eren, Brüksel Büyükelçiliğinde Belçika Hukukçular Buluşması programı kapsamında Belçika’da yaşayan Türk hukukçularla bir ortaya geldi.

YTB’nin hukuk çalışmalarıyla yurt dışında yaşayan vatandaşlara yönelik kamu süreçlerinin geliştirilmesini hedeflediğini belirten Eren, vatandaşların yaşadıkları ülkelerdeki haklarını güzel bilmeleri ve bilhassa nefret kaynaklı aksiyon ya da telaffuzlara maruz kalmaları durumunda haklarını aramalarını amaçladıklarını vurguladı.

Eren, bu maksat için “ayrımcılıkla çaba rehberi” hazırladıklarını, vatandaşların bu tıp akınlara uğramaları durumunda bildirimde bulunmaları için “https://nesam.ytb.gov.tr” web sitesini kurduklarını anımsattı.

Bu cins ataklarla çabada raporlamanın ehemmiyetine dikkati çeken Eren, data toplamanın yanı sıra takibinin de kıymetli olduğuna değindi.

Eren, Avrupa’da Türk hukukçuların varlığı açısından zenginlik bulunduğunu belirterek, “En önemsediğimiz şey bir hukuk ağı oluşturmak, özellikle hak aramayla ilgili şuur oluşmasını sağlamak.” diye konuştu.

YTB’nin Avrupa’daki sembol davalarda vatandaş ya da derneklere takviye olduğunu da söz eden Eren, elde doneler olmasına karşın akınları raporlama konusunda geride kalındığını, bu nedenle YTB’nin hukukçu ağı oluşturmaya özel ehemmiyet atfettiğinin altını çizdi.

Belçika’daki vatandaşların hukuksal sıkıntıların de gündeme getirildiği programda askerlikten nüfusa, emeklikten gümrüğe üzere birçok kamu hizmetine dair son yıllarda yapılan aktüel gelişmeler de aktarıldı.

– STK buluşması

YTB dün ise Belçika’daki sivil toplum kuruluşlarına (STK) yönelik eğitim programı düzenlemişti.

Brüksel Büyükelçiliğinde düzenlenen programda alanında uzman avukat ve mali danışmanlar, STK yöneticilerini kurumsal ve mali idare bahislerinde bilgilendirmişti.

KAYNAK: AA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*