Vergi soygununa halk izin vermedi

Kolombiya’da sağcı hükümetin yurttaşlardan alınan vergileri artırma girişimine karşı günlerdir süren grev ve protestolar zaferle sonuçlandı. Hükümet, reform adı altında sunulan yasayı geri çekmek zorunda kaldı.

Vergi soygununa halk izin vermedi

Dış Haberler Servisi

Kolombiya’da asgari ücretlilerden ve temel gıda ürünlerinden ekstra vergi alınmasını planlayan yasa tasarısı 28 Nisan’dan bu yana süren grev ve protestolar sonrası geri çekildi. Sağcı Devlet Başkanı Ivan Duque, yeni bir yasa tasarısı hazırlanacağını açıklamak zorunda kaldı. Başkent Bogota’da basın açıklaması düzenleyen Duque, “Kongre’den maliye bakanlığının önerdiği yasayı geri çekmesini ve finansal belirsizlikten kaçınmak için oybirliğiyle hazırlanacak yeni bir yasayı hayata geçirmesini istiyorum” dedi. Duque, Kolombiya’nın kredi notunu koruması ve sosyal programları fonlayabilmesi için bir vergi reformuna ihtiyaç duyduğu görüşünü yineledi.

Merkez Bankası ise reformu onaylamamanın ekonomi üzerinde olumsuz bir etkisi olabileceği yönünde görüşünü açıkladı.

6 MİLYAR DOLAR TOPLANACAKTI

Duque hükümetinin önerdiği vergi yasası, asgari ücretlilerin de yer aldığı işçiler ve işyeri sahiplerinden alınan vergilerin artırılmasını öngörüyordu. Hükümet, KDV alınan ürünlerin listesini genişleterek 6 milyar dolarlık ek vergi toplamayı hedefliyordu. GSYH’nin yüzde 6,8 küçüldüğü ülkede ekonomi salgınla birlikte yarım yüzyıldaki en derin çöküşünü yaşadı ve pandemi işsizlik oranını daha da artırdı. Ülkedeki sol partiler ve sendikalar ekstra vergi alınacak kesimin 1 milyon Kolombiya pesosu (268 bin dolar) üzerinde serveti bulunan zenginler olması gerektiğini savunuyor.

Vergi tasarısına karşı 28 Nisan Grevi’ni örgütleyen Kolombiya İşçi Konfederasyonu (CTC) “İşçi sınıfı ve emeklileri daha çok yoksulluğa sürükleyecek vergi reformu tasarısı nihayet geri çekildi ancak Kongre’de yeni bir reform tasarısı hazırlanıyor. Asıl gerekli olan, yeni bir vergi sistemidir. Daha fazla parası olandan daha fazla vergi alınmalı” açıklaması yaptı. Muhalefetteki birçok milletvekili de sosyal medyadan bu gelişmeyi “zafer” olarak yorumladı. Solcu senatör Ivan Cepeda Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Gençlerin, toplumsal örgütlenmelerin ve harekete geçen vatandaşların hükümeti yenilgiye uğrattığını” belirtti. Cepeta, “Hükümet aynı reformu makyajlayıp yeniden sunmasın. Vatandaşlar numaralara kanmayacak” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir