TürkSat 5B’nin uzay yolculuğu başladı… Uzman isimler CNN TÜRK’e değerlendirdi

TürkSat 5B'nin uzay yolculuğu başladı... Uzman isimler CNN TÜRK'e değerlendirdi
TürkSat 5B'nin uzay yolculuğu başladı... Uzman isimler CNN TÜRK'e değerlendirdi

TürkSat 5B’nin uzay yolculuğu başladı. Türkiye’nin veri kapasitesini 15 kat artıracak TürkSat 5B uydusu uzaya fırlatıldı.

“Bir alçak yörüngeye oturtuldu izledik işte roketten ayrıldı bundan sonra yanlış bilmiyorsam bi 5-6 ay asıl yörüngesine iletişim için gitmesi var. Dediğim gibi çok uzakta oluyor bu yörüngeler ondan sonra yer bazlı istasyonlar ile haberleşmelere başlayacak.

TürkSat 5B 35 yıl boyunca hizmet verecek. Peki neler değişecek?

“5B ile birlikte çok daha yüksek hızlı internet yüksek hızlı iletişim çok daha geniş kapsama alanlarına ulaşma söz konusu olacak. Türkiye sadece uyduları bu TürkSat iletişim uydularını kendisi için kullanmıyor. Aynı zamanda bölgesindeki diğer ülkelere de hizmet veriyor.”

TürkSat 5B, sabit sınıf uydulara oranla 20 kat daha fazla verimliliğe sahip.

“Gemilerimiz uçaklarımız hareket ederken dünya üzerinde her bölgede ulaşım mümkün olmuyor. Haberleşme mümkün olmuyor dünya üzerinde ve bu uydu bunu sağlayacak. Kendi gemilerimizi kendi uçaklarımızı ve hatta kendi savaş gemilerimiz ile yapacağımız bütün bağlantıları kominikasyonu haberleşmeyi kendi uydumuz üzerinden kendi rölelerimiz üzerinden yapmış olacağız.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*