Türkiye Atıcılık ve Avcılık Federasyonunun hedefi Paris Olimpiyatları

Havalı Silahlar Avrupa Atıcılık Şampiyonası’nda 10 Metre Havalı Tabanca Büyük Erkekler Takım müsabakasında şampiyon olan milli sporcular yurda döndü.

Estonya’da 5-13 Mart’ta gerçekleşen şampiyonada Yusuf Dikeç, İsmail Keleş ve Buğra Selimzade’den oluşan milli takım, Almanya’yı 16-14’lük skorla mağlup ederek altın madalyanın sahibi oldu.

İstanbul Havalimanı’nda AA muhabirine açıklamalarda bulunan Türkiye Atıcılık ve Avcılık Federasyonu Başkanı Gürsel Çolakoğlu, 12 Mart tarihinde madalyayı alacaklarına çok inandıklarını ifade etti

“İstiklal Marşı’nın yıl dönümünde altın madalya kazanmak ayrı bir gururdu.” diyen Gürsel Çolakoğlu, şu ifadeleri kullandı:

Şehitlerimizi ve Mehmet Akif Ersoy’u da bu vesileyle anmak istiyoruz. İçimiz kıpır kıpır oldu. Çok mutlu olduk. Müthiş bir duyguydu. Avrupa Şampiyonalarında büyüklerde takım olarak ilk altın madalyamız bu. Devamı gelecek. Sezonun henüz başı ve 4 yarışmada 6 madalya aldık. Geçen yıl 26 madalya almıştık. Bu tarihi bir rekordu. Arkadaşlarımız çok iyi hazırlanmıştı. Biraz daha kamp yapabilseydik daha iyi olabilirdi.”

“Paris Olimpiyatları’na katılmamız gerekiyor”

Doha’da mücadele eden Oğuzhan Tüzün’ün altın madalya aldığını söyleyen Gürsel Çolakoğlu, Kahramanmaraş merkezli depremlerde enkazdan kurtulan sporcular Safiye Sarıtürk Temizdemir ve Rümeysa Pelin Kaya’nın Katar’da iyi bir mücadele verdiklerini dile getirdi.

Çolakoğlu, “Safiye ve Pelin kızımız enkazdan çıkmıştı. Akrabalarını kaybettiler ve gitmek isteyip istemediklerini sordum. Gitmek istediler. O travmadan kurtulmaları gerekiyordu. Kendileri olimpik sporcularımız. Onlar da 4. oldular. Bunlar sevindirici olaylar. Bize olumlu tepkiler geliyor.” diye konuştu.

Doha ve Tallinn’de büyükelçilerin kendilerini bir gün bile yalnız bırakmadıklarını da sözlerine ekleyen Çolakoğlu, şunları söyledi:

“Daha iyi olacağımıza inanıyorum. Paris Olimpiyatları’na katılmamız gerekiyor. Avrupa Şampiyonası her branşta 2 kota veriyordu. Kadınlarda İlayda kızımız kotayı kıl payı kazandı. Bu yarışmalarda Avrupa Şampiyonası’nda aldığımız puanlarla birçok oyuncumuz Avrupa Oyunları’na katılma hakkı elde etti. Orada 1 kota verilecek. Ardından Dünya Şampiyonası var. 4 kota da orada verilecek. Şu anda iyi gidiyoruz. Çocuklarımız, antrenörlerimiz, kulüplerimiz el birliğiyle bu işi yapmaya çalışıyor. Bazı eksiklerimiz var, malzeme eksiğimiz var ama iyi yolda ilerliyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir