Türk tabiplere Almanya’da bu soruları soruyor: İşte TUS yerine FSP’nin ayrıntıları

Mart ayında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Varsın gidiyorlarsa gitsinler” dediği hekimler soluğu Almanya’da alıyor… Türkiye’den kaçan Türk tabipler Almanya’da çalışmak için TUS gibisi bir imtihan olan FSP’ye giriyor. İmtihanda sorulan sorular da ortaya çıktı.

Türkiye’deki ekonomik şartlar, tabiplere, sıhhat çalışanlarına ataklar, daha düzgün bir hayat ve çalışma kuralları nedeniyle Almanya’yı seçen Türk tabiplerin sayısı her geçen gün artıyor.

Türk hekimlerin hayali artık TUS (TIP’ta uzmanlık sınavı) değil, FSP (Fachsprachprüfung- Almanca uzmanlık sınavı).

Türkiye’de TIP fakültesine başlayan yahut eğitimini sürdüren birçok Türk hekim, paralel olarak Almanca öğrenmeye başlıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ““Varsın gidiyorlarsa gitsinler, bizler de üniversiteleri yeni bitiren hekimlerimizi buralarda istihdam eder buralarda yola devam ederiz” dediği Türk hekimler okul bitince de, Almanca uzmanlık imtihanını verebilmek için kurslara başlıyor.

ALMANYA’YA NASIL GİDİYORLAR?

Türkiye’de devir dönem yapılan bu imtihan için kurslara giden Türk hekimler, iş davetiyesi almışsa, imtihan sonunda Almanya’da çabucak vazifeye başlıyor.

Almanya’ya giden tabiplerin sayısı ise devir periyot Türk Tabipler Birliği tarafından açıklanıyor. Şu ana kadar 4 bini aşkın Türk hekimin Almanya’ya gittiği sanılıyor.

Bu ülkeye gitmek isteyen hekimlerin oluşturdukları toplumsal medya ağlarındaki tabip sayısı ise 10 bine yakın. Almanya’ya giden Türk hekimler alanlarına, çalışma yıllarına, uzmanlıklarına nazaran 4000 ile 10.000 Euro ortasında brüt maaş alıyorlar. Almanya’nın hekim açığını kapatıyorlar ve Türkiye’deki açık her geçen gün büyüyor.

Türk tabiplerin, İstanbul‘daki Almanca uzmanlık imtihanı hazırlığından bir imaj.

İŞTE ÖRNEK SORULAR

Hazırlık kurslarında ve imtihanlarında, hekimlere örnek olay veriliyor ve bununla ilgili teşhis soruluyor, tedavi sürecini yazmaları ya da ne üzere testler gerektiği soruluyor.

İşte o örneklerden biri:
“Sayın meslektaşımız, Bayan Michaele Schutz 35 yaşında, 1.70 cm uzunluğunda ve 95 kilo. Dün öğlen saatlerinde karnının alt kısmında bir ağrı ve krampla bize geldi. Hastanın bildirdiğine nazaran, sabah karnının orta kısmında başlayan ağrı, alt sağ tarafa gerçek yayılmış. Ağrının derecesi sorulduğunda ’10 üzerinden 8′ diyor. Ayrıyeten ayağa kalktığında ağrısının daha da arttığını söylüyor. Ayrıyeten dünden beri diğer semptomlardan da şikayetçi, bunlar bulantı ve kusmaymış. Hastanın evvelki rahatsızlıkları; sırt ağrısı, baş ağrısı, çocukluğundan beri nefes darlığı ya da akciğer sorunu, 13 yıl evvel menisküs ameliyatı. Ayrıyeten daha evvelki tedavilerde ateşi yükselmiş, tuvalete çıkışı olağan ve hafif kırgınlığı varmış.”

Bu örnek soruların yanına, Türk tabip adaylarının notlar aldığı ve kimi sözleri tekrar ettiği de görülüyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*