Terörist vekilden İsveç hükümetine yeni tehdit

İsveç resmi haber ajansı TT’ye açıklama yapan İsveç parlamentosunun terör örgütü YPG/PKK destekçisi vekili Amineh Kakabahev, talepleri karşılanmadığı sürece hükûmetin ek bütçe görüşmelerine dayanak vermeyeceğini söyledi.

NATO’ya üyelik müracaatıyla ilgili İsveç’in Türkiye ile yürüttüğü müzakerelere atıfta bulunan Kakabaveh, hükûmetin kendisine Türkiye’ye silah ihracatı yapmayacağı kelamını vermesini isteyerek yeni bir tehditte bulundu.

MECLİSİ İŞLEMEZ HALE GETİRDİ

Kakabaveh bugün de hükûmet ve muhalefet partilerin başka farklı önerdiği ek bütçe tasarılarına dayanak vermeyerek meclisi işlemez hale getirdi.

Her iki tasarının da kabul edilmemestvi üzerine İsveç hükûmetinin hazırlayacağı yeni tasarı için cuma günü tekrar mecliste oylama yapılacak.

Bütçenin onay alması için 175 oya gereksinim var. Hükûmet ve bütçeyi destekleyen partilerin toplam oyu 174’de kalıyor. Kakabaveh’in oyu bu noktada kritik ehemmiyet kazanırken bağımsız milletvekili bu durumu hükûmete şantaj yapmak için kullanıyor.

JOHANSSON HAKKINDAKİ GENSORU

İsveç meclisinde sağ partiler, çetelerin son yıllarda artan silahlı çatışmalarının önlenememesi nedeniyle 2 Haziran’da Adalet ve İçişleri Bakanı Morgan Johansson hakkında gensoru önergesi vermişti.

Johansson, 7 Haziran’da yapılan oturumda son dakika Kakabaveh’in oyuyla vazifesinde kalmayı başarabilmişti.

Kakabaveh, oylamadan evvel 5 günlük müddette 3 defa fikir değiştirmiş, en son hükûmete dayanak vermeyeceğini açıklamıştı.

İsveç basını da Kakabaveh’in YPG/PKK’nın “SDG” adını kullanan elebaşlarından İlham Ahmed’in son dakika buyruğuyla kararını değiştirerek Johansson’un yanında yer aldığını argüman etti.

Johansson’un misyonda kalmasının akabinde Kakabaveh, toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada “Sosyal Demokrat Partisi’nden, terör örgütü PKK’nın Suriye’deki kolu olarak bilinen YPG-YPJ’ye takviye ve yardım gönderilmesi konusunda kimi garantiler aldığını” söylemişti.

KAYNAK: AA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*