Tarım ve Orman Bakanı Kirişci akaryakıtta ÖTV indirimi isteyen balıkçılara ‘dışa bağımlıyız’ dedi

Deniz Eserleri Avcıları Üreticileri Merkez Birliği (DEM-BİR) ile Türk Denizcilik ve Küresel Stratejiler Merkezi (Türk DEGS) iş birliğiyle düzenlenen “Mavi Vatan-Türk Balıkçılığı Çalıştayı” Sarıyer Belediyesi mesken sahipliğinde Boğaziçi Kültür Sanat Merkezi’nde başladı.

Etkinliğin açılışında konuşan Bakan Kirişci, Türkiye’nin denizcilik alanındaki faaliyetlerini bilimi, aklı, teknolojiyi ve tüm şimdiki gelişmeleri dikkate alarak sistemli, planlı ve koordineli yapabilmesi ismine bu aktifliklerin kıymetli olduğunu söyledi.

Bakanlık vazifesine geldiğinden bu yana bölümün meseleleriyle ilgili bilgi edinmeye çalıştığından bahseden Kirişci, “Tabii ki su eserleri konusu hayli geniş. Yalnızca bizim kendi kendimize kural koyabileceğimiz ve bu kuralları uygulayabileceğimiz bir bölüm değil. Bu bölümün birebir vakitte milletlerarası boyutları da var. Memleketler arası kuralları da bu manada dikkate almak ve bunların da gereklerini, icaplarını yerine getirmek durumundayız” diye konuştu.

Kirişci, atılan adımların bilimsel tabana oturulmasında büyük fayda olduğunu kaydederek, bilimin, aklın ve teknolojinin gereklerini yerine getirmek kendilerinin vazifesi olduğunu bildirdi.

“ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE UKRAYNA’DAN TAHIL GEMİLERİ ÇIKACAK”

Bakan Kirişci, bakanlık olarak su eserleri konusuna çok büyük değer verdiklerini belirterek, dün Moritanya Balıkçılık ve Deniz İktisadı Bakanı Muhammed Abidine Maiev ve takımı ile uzun süren bir görüşme gerçekleştirdiklerini anımsattı.

Kirişci, “Orada su eserleri faaliyet gösteren girişimcilerimizin ve denizcilerimizin sıkıntılarını lisana getirdik. İkili iş birliği mutabakatı noktasında da bizim tarafımızda sonuç alıcı birtakım adımlar atılmış olmasına karşın onların kendi yapılarından kaynaklı birtakım eksiklikler olduğunu gördük. Bu eksiklikler de (dün gerçekleştirilen) bu teknik görüşmede belli bir olgunluğa eriştirilmiş oldu” sözlerini kullandı.

Türkiye’nin artık memleketler arası oyuncu olduğunu ortaya koyduğunu lisana getiren Kirişci, Türkiye’nin global bir oyuncu olduğu gerçeğinin Rusya-Ukrayna savaşı sırasında bir defa daha ortaya çıktığını vurguladı.

Kirişçi, Türkiye’nin mesken sahipliğinde Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) ortasında imzalanan, Ukrayna’dan tahıl ve besin unsurlarının inançlı sevk edilmesini sağlayacak mutabakattan bahsederek, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Önümüzdeki günlerde oradan gemilerin çıkışı kelam konusu olacak. Bu çerçevede yalnızca Türkiye’nin değil, tüm dünyanın, ki buna en az gereksinimi olan ülke biziz, ancak külliyen bu coğrafyadan çıkacak olan tahıl, yağlı tohumlar ve bakliyat üzere eserlere muhtaç olan ülkeler açısından bu mukavele çok değerliydi. Temennimiz hiçbir formda ülkeler ortasında savaş olmasın, kimsenin burnu kanamasın.”

 “10’DAN FAZLA ÜLKE İLE GÖRÜŞMELERİMİZ SÜRÜYOR”

Tarım ve Orman Bakanı Kirişci, bakanlık olarak şu anda 10’dan fazla ülke ile (su eserleri avcılığı konusunda) görüşmelerinin sürdüğünü kaydederek, “Anlaşmalar, bu alanda faaliyet gösteren emektarlarımızın faaliyet alanının genişlemesine vesile oluyor. Artık biz dünyanın dört bir yanında olmalıyız” diye konuştu.

TÜRK DEGS İdare Heyeti Lideri Doç. Dr. Cihat Yaycı’nın programın açılışında lisana getirdiği balıkçıların taleplerinden bahseden Kirişci, bu isteklerin kimilerinin Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nı da ilgilendirdiğini söyledi.

‘DIŞA BAĞIMLIYIZA’ VURGUSU YAPTI

Balıkçılara yakıtta ÖTV takviyesi verilmesi talebine değinen Kirişci, şu açıklamalarda bulundu:

“Denizcilerimize sıfır ÖTV ile akaryakıt uygulamasını 2004’te bizim iktidarımız başlattı. Alışılmış ki kelam konusu ölçünün bugün sizler için çok cezbedici olmadığını söz ediyorsunuz. Bununla ilgili bugün Cumhurbaşkanımızla birlikte Ordu’ya bir arada seyahat edeceğiz. O seyahatte de tekrar lisana getireceğim.

Şunu da biliyoruz ki dünya olağanüstü bir hal yaşıyor. Dışa bağımlılığımızın en üst seviyede olduğu akaryakıt üzere bir bahiste da inşallah makul olan bir tahlili yahut tahlilleri daima birlikte üretiriz. Bizim bütün kaygımız; bu ülkenin karada ve denizdeki üreticilerinin daha fazlasını üretmesi ve üretmeye devam etmesi.”

“ÜRETİCİLERİMİZ İÇİN ÇABALARIMIZ DEVAM EDECEK”

Ülkenin kaynaklarını en verimli formda kullanmak için ellerinden geleni uğraşları göstereceklerini aktaran Kirişci, bu çalıştaydan çıkacak sonuçları takip edeceklerini ve bilim temelinde hayata geçirmeye çalışacaklarını kelamlarına ekledi.

CİHAT YAYCI BALIKÇILARIN TALEPLERİNİ ANLATTI

TÜRK DEGS İdare Heyeti Lideri Doç. Dr. Cihat Yaycı da yaptığı konuşmada Türk balıkçılarının talep ve isteklerini anlattı.

Türk balıkçıların Doğu Akdeniz ve Ege sularını ağır formda kullanması gerektiğini lisana getiren Yaycı, “Sahiplenmek açısından kıymetlidir. Burada oburlarının avlanmaması gerekiyor. Onu da sağlayacak olan devlettir” dedi.

Yaycı, balıkçıların Doğu Akdeniz’de münhasır ekonomik bölge ilan edilmesini istediğini kaydederek, “KKTC’nin tanıtımına balıkçılarımız çok rahatlıkla hizmet etmeye istekliler. Balıkçılarımız, Malta, Moritanya ve öbür bölgeler dahil olmak üzere ülkemiz dışında KKTC bayrağı taşıyarak ve KKTC bayrağıyla balıkçılık yaparak KKTC’nin tanıtımına bilhassa katkı sunmak istiyorlar. Bunun KKTC makamları ile görüşülmesi gerekir” diye konuştu.

“ULUSLARARASI SULARDA BALIKÇILIK MÜSAADESİ KOLAYLAŞTIRILMALI”

Yaycı, Türk balıkçıların Ege’de ve memleketler arası sularda avlanma müsaadesi almakta zorluk yaşadığını anlatarak, şu açıklamalarda bulundu:

“Sebebi de şu; ‘Uluslararası sularda balık avlamaya gidiyoruz’ deyip bu işi suistimal ederek ulusal sularda balık avlayanlar var. Diğer ülkelerin balıkçıları 12 ay milletlerarası sularda balık avcılığı yapıyor. Bizde ise kendi karasularımızda balık avcılığı yapıp bu işi suistimal edenler var. O vakit çok sert önlem uygulamak ve ağır ceza vermek lazım. Ayrıyeten yaz aylarında milletlerarası sularda avlanan balıkçıların eserlerini teslim edecek noktaları yok. Bunun ayarlanması gerekiyor.”

Yaycı, Kumkapı’da şu anda atıl olan barınağın balıkçılara balık nakliyesi noktası olarak kullandırılmasını talep ettiklerini söyledi.

“FİYATLAR KABZIMALA BIRAKILMAMALI”

Yaycı, ÖTV indiriminde yeni bir düzenleme yapılmasının hem balıkçılar hem de balık tüketenler için değerli olduğunu vurguladı.

Türkiye’de ne kadar balık yakalanırsa yakalansın balık fiyatlarının düşmediğini lisana getiren Yaycı, “Et ve Balık Kurumu’nda balık kısmının kesinlikle desteklenmesi gerekiyor. Bu işin kabzımala bırakılmaması lazım. Kabzımala bırakılınca balık fiyatı düşmüyor” formunda konuştu.

Türk karasularındaki çiftliklerden bahseden Yaycı, “24 metrenin altında ve av yasaklarının bulunduğu bölgelerde ağır halde midye çiftlikleri kuruluyor. Bu midye ve balık çiftliklerinin kurulması nedeniyle balıkçılık dalı önemli halde ziyan görüyor. Çiftliklerin ve bilhassa midye çiftliklerinin avlak alanları dışında olmalarını talep ediyoruz” sözlerini kullandı.

Yaycı, balıkçıların ruhsatlarının 3’üncü cezada iptal edildiğini kaydederek, “Ceza artsın, ruhsatı belli bir müddet elinden alınsın fakat ruhsatının ebediyen elinden alınması adil gelmiyor” diye konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*