SON DAKİKA: Sezai Karakoç hayatını kaybetti

Karakoç, 22 Ocak 1933’te Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde doğmuştu. Lise eğitiminin ardından Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni kazandı. 1955’te üniversite eğitimini tamamlayarak, siyasal bilgiler fakültesinin mali şubesinden mezun oldu. Daha sonra zorunlu hizmet neticesinde Maliye Bakanlığı bünyesinde çalışmaya başladı. Müfettişlik sınavına giren Karakoç, sınavı kazanarak müfettiş yardımcısı olarak göreve başladı.

Sezai Karakoç Anadolu’yu çok seviyordu. İstanbul’da Diriliş dergisini kurdu. Ardından siyasete atılmaya karar verdi ve Diriliş Partisi’ni kurdu. 1990 yılında kurulan Diriliş Partisi’nin ömrü 7 yıl oldu. Ardından 2007 yılında kapanan eski partisi üzerine yeni partisi olan Yüce Diriliş Partisi’ni kurdu. Yüce Diriliş Partisi başkanlığını yürüttü.

Şiir, deneme, tiyatro gibi pek çok alanda birbirinden değerli eserler bıraktı.

Karakoç’un vefat haberini Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın duyurdu. Kalın, “Diriliş şairi üstad Sezai Karakoç Rahmet-i Rahman’a kavuştu. Örnek bir hayat, sağlam bir fikir örgüsü ve büyük bir edebî miras bıraktı geride. Mevla mekanını cennet, makamını âli, ruhunu şad eylesin” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir