SON DAKİKA: Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan yüz yüze eğitim açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde “2021-2022 Yükseköğretim Akademik Yıl Açılış Töreni”ne katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

“OKULLARDA KAPANMA KESİNLİKLE DÜŞÜNMÜYORUZ”

Hükümet olarak her kademedeki eğitim kurumlarımızı belirlenen vakitte açmak için her tedbiri aldık. 71 bin okulumuzun tamamını açıktır, şu ana kadar sadece 2 okulumuzda karantina uygulamasına gidilmişti. Vaka durumlarına göre bazı sınıflar karantinaya alınabilir ama okul, ilçe veya il çapında bir kapanma kesinlikle düşünmüyoruz. Salgın tehdidine karşı gereken tedbirleri almak suretiyle üniversitelerimizde eğitim öğretimin kesintisiz sürmesi konusunda kararlıyız.

“GENÇLERİMİZİN YÜZDE 44’Ü YÜKSEK ÖĞRETİME ERİŞEBİLİYOR”

Artık 18-22 yaş aralığındaki gençlerimizin yüzde 44’ü yüksek öğretime erişebiliyor. Tüm gençlerimizin kendileri ve ülkeleri için yapacakları her projeye destek olmayı sürdüreceğiz. Doktoralı insan kaynağımız halen hedeflerimizin çok gerisinde. Doktora mezunu sayısını artırmamız gerekiyor.

YENİ KURULAN ÜNİVERSİTELERLE İLGİLİ TARTIŞMALAR

Yeni kurulan üniversitelerle ilgili zaman zaman haksız değerlendirmeler yapıldığını görüyorum. Halbuki bu üniversitelerimiz her geçen gün daha da güçlenmekte ve kurumlaşmaktadır. Tıpkı daha önceki dönemlerde kurulan üniversiteler gibi zamanla arzu ettiğiniz seviyelere çıkacaklardır.

Bir yanda üniversite sınavı peşinde vakit kaybeden gençlerin diğer yanda üniversitelerimizde atıl kapasitenin bulunduğu tabloyu süratle değiştirmemiz şart.

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ’NÜN ARACININ ÖNÜNÜN KESİLMESİ

Rektörünün arabasının üstüne çıkıp, orada tepinen öğrencilerin olduğu bir Türkiye’yi ben kabullenemiyorum. Bize böyle öğrenciler gerekmez. Böyle öğrenci olamaz. Bunlar olsa olsa ancak üniversitelerin içerisine sızmış teröristlerdir.

YURT PROTESTOLARI

Türkiye, 1 milyonun üzerindeki yurt yatak kapasitesi ile açık ara, dünyada yükseköğretim öğrencilerine en fazla barınma imkanı sağlayan ülkedir. Parklarda bankların üzerinde yatanlar “Gezi”de olduğu gibi terör estiren teröristlerdir. 

110 binin üzerinde yeni yatağı öğrencilerimizin hizmetine sunacağız. Böylece artık yurt sorununu tamamen çözmüş olacağız. Geçmişte üniversitelerde harç diye bir sorun vardı. Biz harçları kaldırarak eğitimin önündeki bu engeli de geride bıraktık. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir