Seçmen bilgileri 4 prosedürle alınır!

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Elimizde YSK’da olmayan bilgiler var” kelamlarına reaksiyonlar artıyor. Açıklamanın akabinde “Kılıçdaroğlu bu bilgileri nereden aldı?” sorusu ise en çok merak edilen hususlardan biri oldu. Partilerin, vatandaşın kimlik bilgilerini nasıl temin ettiğini ve Kılıçdaroğlu’nun bu bilgileri nasıl elde etmiş olabileceğini AK Parti Seçim İşleri Lideri ve Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz anlattı.

PARTİLER BİLGİLERİ NASIL ALIR?

Yavuz, “Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un 47. hususu kapsamında seçime katılacak olan bütün partiler, tıpkı seçim periyodunda yani 5 yıllık dönemde, 2 kereden fazla olmayacak halde bütün seçmen bilgilerini YSK’dan alma hakkına sahiptir. Şu anda 27 parti seçimlere katılma hakkını elinde bulunduruyor. Hasebiyle bu 27 parti, isterse bugün itibariyle seçmen olmuşların seçmen listesini YSK’dan alabilir. Hasebiyle partilerin seçmen bilgilerini alacağı yer YSK’dır. Yani YSK dışında kimseden seçmen bilgisi alınamaz” dedi.

İHTİMALLERİ ANLATTI

Kılıçdaroğlu’nun bilgileri almasıyla ilgili olarak “Bu bahiste ben 4 ihtimal üzerinde duruyorum” diyen Yavuz, ihtimalleri şöyle sıraladı:

1- Aslında YSK’dan aldığı datalar var elinde. Lakin bu dataların nereden geldiğini dahi bilmeyecek bir haldedir ana muhalefet partisinin başkanı ve onun için bu türlü açıklıyor.

2- YSK’dan aldığı datalar vardır elinde ve bunu YSK’dan aldığını biliyor. Ancak Türkiye’ye hava atmak için bu türlü söylüyor. Bir algı oluşturmaya çalışıyor, o algının temeli çökünce öbür bir moda geçiyor.

3- Bilgileri YSK’dan alan parti vazifelileri Kılıçdaroğlu’na orjinal bir şey bulduk diye takdim etmiş, Kılıçdaroğlu da ne olduğunu tam anlamadan anlatmış olabilir.

4- Datalar gayri hukuksal yolla bir yerden alınmış, çalınmış veyahut ele geçirilmiş olabilir ki o vakit da bu sahiden her istikametiyle irdelenmesi gereken bir durum olur.

Karşılıksız kalmamalı

Her dört ihtimalin de hem siyasi ve hem de ahlaki istikametten olağandışı bir durum olduğuna dikkat çeken Yavuz, şunları söyledi: “Ancak dördüncü ihtimal siyasi ve etik açıdan sorun olmasının yanında ceza hukuku açısından da cürüm teşkil etmektedir. Bence daha da değerli olan nokta şurası: Sayın Kılıçdaroğlu o denli ya da bu türlü maddeleri çiğnediğini hasebiyle hata işlediğini alenen ikrar ediyor. Bu karşılıksız kalmamalıdır.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*