Rusya’nın onlarca sivili katlettiği anlar kamerada: İşte kan donduran imaj

Ukrayna’nın Kremençuk kentinde bir alışveriş merkezini vuran Rus atağında onlarca kişinin hala kayıp olduğu açıklandı. En az 18 kişinin öldürüldüğü ve 59 kişinin yaralandığı taarruzla ilgili olarak Ukrayna, sivillerin bilhassa amaç alındığını savunuyor.

Rusya ise taarruzda amacın bir askeri depo olduğunu argüman etti. Moskova, alışveriş merkezi yakınında, Batı kaynaklı silahların bulunduğu bir deponun vurulduğunu öne sürdü. Rusya Savunma Bakanlığı, bu deponun yakınında olan Kremençuk alışveriş merkezinin patlamadan etkilendiğini argüman etti.

SADECE BİR MAĞAZADA 100 SİVİL BULUNUYORDU

Aynı açıklamada, alışveriş merkezinin akın sırasında boş olduğu da savunuldu. Lakin bu tez haber ajanslarının şahitlerle yaptığı röportajlarla çelişiyor. Reuters’a konuşan 43 yaşındaki Ludmyla Mykhailets, patlama anında eşi ile birlikte alışveriş yaptıklarını söyledi. Akında yaralanan bir öteki isim 26 yaşındaki teknoloji mağazası çalışanı Maksym Musienko, BBC’ye olay anında içeride 100 müşterinin olduğunu tabir etti.

BM’YE KREMENÇUK’U ZİYARET ETME ÇAĞRISI

Ukrayna devlet yetkilileri akın sonucu hala kayıp durumda 36 kişi olduğunu açıkladı. Ülkenin başkanı Volodimir Zelenskiy de Birleşmiş Milletler’e seslenerek Rusya’yı Güvenlik Kurulu’ndan atma daveti yaptı. Rusya’yı ‘terörist bir devlet’ olmakla suçlayan Zelenskiy, BM’ye Kremençuk’u ziyaret etme daveti yaptı.

BM’deki Rusya heyeti ise Zelenskiy’nin bu açıklamalarını daha fazla silah için “PR kampanyası” olarak kıymetlendirdi. Rusya savaşın başından bu yana sivilleri vurduğu suçlamalarını reddediyor.
BM’ye nazaran 24 Şubat’tan bu yana en az 4 bin 700 sivil hayatını kaybetti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*