Pakistan’da eski Başbakan Han’ın konuşmalarının canlı yayımlanması yasaklandı

Pakistan Elektronik Medya Düzenleme Otoritesi’den yapılan açıklamada, İmran Han’ın devlet kurumlarına karşı konuştuğu ve devlet yetkililerini tehdit ettiği belirtildi.

Açıklamada, Han’ın konuşmalarının kamu nizamına ziyanlı olduğu vurgulanarak, eski Başbakanın konuşmalarının canlı olarak televizyon kanallarından yayımlanmasının yasaklandığı kaydedildi.

PEMRA’nın bu kararı, Pakistan Adalet Hareketi (PTI) başkanı Han’ın gözaltındaki parti yetkilisine azap edildiğini tez etmesinin akabinde üst seviye polislere ve bayan bir yargıca yönelik tabirlerinin akabinde geldi.

Han, partisinin Özel Kalem Müdürü Şahbaz Gill’in azap gördüğü gerekçesiyle dün başşehir İslamabad’da protesto gösterisi düzenlemişti.

Fatma Cinnah Parkı’nda yaptığı açıklamada Han, İslamabad Emniyet Müdürü ve yardımcısını kastederek onları bağışlamayacağını ve onlara karşı dava açacağını duyurmuştu.

Han, ayrıyeten Şahbaz Gill’in polis nezaretinde bir mühlet daha kalmasına onay veren bayan yargıç Zeba Çaudri’ye karşı harekete geçeceğini belirtmişti.

Pakistan’da parlamentoda 10 Nisan’da yapılan itimat oylamasında, 174 hayır oyu alan İmran Han hükümeti düşmüştü.

Ülkede 3 periyot başbakanlık yapan Navaz Şerif’in kardeşi Şahbaz Şerif, 11 Nisan’da Mecliste düzenlenen seçimde 174 oyla salt çoğunluğun takviyesini alarak başbakan seçilmişti.

GİLL 9 AĞUSTOS’TA GÖZ ALTINA ALINMIŞTI

ARY News programına katılan Şahbaz Gill, askerlere ordu tarafından verilen tüm yasa dışı buyruklara uymama daveti yapmıştı. Gill, “halkı devlet kurumlarına karşı kışkırtma” suçlamasıyla 9 Ağustos’ta gözaltına alınmıştı.

ARY News’in yayını “kışkırtıcı, palavra ve nefret dolu” içerikler yayımladığı gerekçesiyle 9 Ağustos’ta askıya alınmıştı. Kanalın lisansı ise 13 Ağustos’ta iptal edilmişti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*