Muhsin Yazıcıoğlu için iki helikopter kiralanmış

Büyük Birlik Partisi Genel Lideri Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindeki 5 kişinin vefatıyla ilgili yürütülen davanın altıncı duruşması Kahramanmaraş 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmanda, parti tarafından düşen TC-HEK helikopterden öteki Agusta model helikopterin kiralandığı ortaya çıktı.

DHA’nın haberine nazaran, Yazıcıoğlu ailesinin avukatlarından Selami Ekici, düşen helikopterin zayıf olduğunu ve birinci gün kısa uzaklık için, öteki helikopterin de güçlü olduğunu ve ikinci gün uzun uzaklık için ayarlandığını belirterek, bu ayarlamanın kimin tarafından yapıldığını sordu. Davanın şahitlerinden Temel Havacılık’ın teknisyeni Kenan Köksal, “Hiç bilgim yok. Düşen helikopter eski bir teknoloji, Vietnam savaşında askeri gayeyle yapılmış helikopter. Agusta model, dünyanın en güçlü tek motorlu helikopteri, biraz daha donanımlı. ‘O bölge koşullarında bu daha âlâ uçardı’ diye konuşulmuştu” dedi.

Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesinde ​25 Mat 2009’da düşen helikopterde bulunan Yazıcıoğlu, BBP Sivas Vilayet Lideri Erhan Üstündağ, yardımcısı Yüksel Yancı, BBP Sivas Belediye Meclisi Üyesi Adayı Murat Çetinkaya, İHA muhabiri İsmail Güneş ve pilot Mustafa Kaya İstektepe’nin hayatını kaybetmesiyle ilgili başlatılan soruşturmada 19 kişi yargılanıyor.

Duruşmaya Yazıcıoğlu’nun oğlu Fatih Furkan ve ağabeyi Yusuf Yazıcıoğlu, Ulusal Yol Partisi Genel Lideri Remzi Çayır, tutuksuz sanıklardan Nedim Bakırhan ile taraf avukatları katıldı. Öbür sanıklardan Davut Uçum, Aydın Özsıcak, Yusuf Yiğit ile Mustafa Atalar ise öbür bir cürümden bulundukları cezaevlerinden SEGBİS sistemiyle duruşmaya katıldı.

‘İÇİNDE NE OLDUĞUNU BİLMEDİĞİMİZ ÇANTAYI ALMAYIZ’

Soruşturmaya Fetullah Gülen ve örgüt yöneticilerinin talimatları doğrultusunda müdahale edildiği argümanıyla açılan dava duruşmasında, birinci olarak Yazıcıoğlu’nun muhafazaları Yıldıray Yıldız ile Hakan Murathan dinlendi. Sanıklardan Ünal Kurt’un, Kaşif Kozinoğlu’ndan aldığı siyah bir çantayı Göksun ilçesinde Muhsin Yazıcıoğlu’na teslim ettiği ve bu sırada 2 müdafaası ile sürücüsünün yanında olduğu savları sorulan Yıldıray Yıldız, 1997-2000 ile 2003-2009 yılları ortasında Yazıcıoğlu’nun korumalığını yaptığını, 19-25 Mart 2009 tarihlerinde ise vazifede olmadığını söyledi. Ünal Kurt’u da tanımadığını belirten Yıldız, “Ben misyonda olduğum müddette bu türlü bir şey gerçekleşmedi. Muhsin Liderin bu türlü bilinmeyen şeylerin içinde olduğunu düşünmüyorum. Muhafaza olarak güvenlik gereği de içinde ne olduğunu bilmediğimiz çantayı da almayız. Tabirleri hakikat bulmuyorum” dedi.

Gülefer Yazıcıoğlu’nun avukatı Selami Ekici’nin vazife yaptığı devirde kuşkulu gördüğü bir kaza yaşanıp yaşanmadığı sorusu üzerine Yıldıray Yıldız, “En son İstanbul’dan dönerken tünelde olan kaza bana kuşkulu geldi” dedi.

Başka muhafaza Hakan Murathan da Ünal Kurt’u tanımadığını ve argümanlarının da yanlışsız olmadığını söyledi. 1997-2008 yılları Muhsin Yazıcıoğlu’nun korumalığını yaptığını belirten Murathan, “Böyle bir olaya rastlamadım, şahit olmadım. Ayrıyeten da bahse husus tarihte emekliydim” dedi. Hakan Murathan, ayrıyeten soru üzerine 2 tane kazada yer aldığını ve bu kazaların trafik ve iklim kaidelerinden kaynaklı olduğumu belirterek kuşkulu bir durum olmadığını söyledi.

‘ARGUS 5000 GÖSTERGE PANELİNDE VARDI, PANELİ SÖKÜP ALMAK İÇİN GİTTİĞİMİZDE YOKTU’

Daha sonra düşen TC-HEK helikopterin kiralandığı Temel Havacılık’ın helikopter teknisyeni Kenan Köksal dinlendi. Birebir vakitte Kaza Kırım Heyeti’yle birlikte olay yerine gidip heyetle de çalışan Köksal, davada sanık askerlerin helikopterdeki Skaymap III ile Argus 5000 aygıtlarıyla ilgili bildiklerini de anlattı. Köksal, enkaz yerine birinci 29 Mart’ta gittiklerini ve bütün aygıtların yerinde olduğunu belirterek, “Skaymap III yoktu zira Skaymap’ın bağlı olduğu yer ortada yoktu. Argus 5000 gösterge panelinde vardı. 31 Mart’ta gösterge panelini söküp almak için gittiğimizde Argus 5000 yoktu, 29’unda gittiğimizde vardı” dedi.

Duruşmada avukat Selami Ekici, havacılıkta uzman şahısların Muhsin Yazıcıoğlu’na ulaşarak helikopterin uçan bir tabut olduğunu ve katiyetle helikoptere binmemesi konusunda bilgi verdiklerini belirtip, helikopterin havacılık bölümünde bu formda değerlendirilip değerlendirilmediğini ve düşen helikopterin ABD’de kaza yaptığını, bu hususta bilgisi olup olmadığını sordu. Ekici ayrıyeten, Büyük Birlik Partisi tarafından Temel Havacılık’tan düşen TC-HEK helikopter dışında Agusta marka ikinci bir helikopterin daha kiralandığını belirterek, “Büyük Birlik Partisi ikisini de kiralıyor. 1’nci gün Sivas-Çağlayancerit-Yerköy uçuşu düşen helikopterle yapılıyor. 2’nci gün Agusta helikopter Sivas-Gemerek-Gürün uçuşu için ayarlanıyor. Sizce bu yanlış değil mi? Daha uzak noktalara bu makus helikopterle uçulup daha kısa araya daha düzgün bir helikopterle uçurmak kimin tercihi olabilir?” diye sordu.

‘DÜŞEN HELİKOPTER ESKİ BİR TEKNOLOJİ, ‘MURAT 124′ GİBİ’

Kenan Köksal, helikopterin kaza geçirdiğini kayıtlardan gördüğünü belirtirken, iki helikopterin uçuş ayarlanmasının kim tarafından yapıldığını bilmediğini söz ederek, “Düşen helikopter eski bir teknoloji, Vietnam savaşında askeri maksatla yapılmış helikopter. İçerisinde rastgele bir konfor aygıtı yok. ‘Murat 124 gibi’ tabir ediyoruz biz. Oto pilotu yok, kuyruk motoru ısınma denetimi yok. Yani yok yok. Sade, düz, sıradan bir helikopter. Münasebetiyle o bölgede o hava kurallarında, o irtifada, o yükle, o helikopterin uçması, onun için demişlerdir ‘Uçan tabut’ diye. Agusta model dünyanın en güçlü tek motorlu helikopteri, biraz daha donanımlı. ‘O bölge kaidelerinde bu daha güzel uçardı’ diye konuşulmuştu.”

Duruşmaya SEGBİS sistemiyle katılan sanıklardan Davut Uçum, savunmasında Yazıcıoğlu ailesinin avukatlarına ‘yalancı’ demesi üzerine tartışma çıktı ve tartışmaya sanık avukatları da katıldı. Mahkeme lideri, ihtarına karşın gerginlik devam edince Davut Uçum ile 3 avukatı duruşmadan çıkardı.

Öteki sanıklar da hatasız olduklarını söyleyip beraatlerini istedi. Duruşma sonunda mahkeme heyeti davayı 5 Ekim’e erteledi.

MYP GENEL LİDERİ ÇAYIR: DENGELİ HİÇBİR ADIM ATILMIŞ DEĞİL

Duruşmayı izleyen Ulusal Yol Partisi Genel Lideri Remzi Çayır, mahkeme çıkışında bir kıymetlendirme yaptı. Çayır, şunları söyledi:

“Görünen şu ki, esasen iddianamenin kendisi bu davanın örtülme sebebi. Düşünebiliyor musunuz, helikopterden alet edevat sökenler, hırsızlıktan yargılanıyor. Haklı olarak da taraflar, yani sanık yakınları yahut sanık avukatları ‘Bu dava hırsızlık davası, temele ait konuşmayın. Temele ait soru sormayın’ diyor. Haklı. Niçin? Zira dava hırsızlık davası. Yani bu davayı ‘Hırsızlık’ diye açanlar bu işin nereye gideceğini biliyorlardı. Ben, birleştirilmiş, şu an görülmekte olan davanın kamuoyunu oyalama, kamuoyunun gözünü boyama, durumu yönetim etme olduğunu anlıyorum. Muhsin Yazıcıoğlu davasının aslına ait şu ana kadar önemli, dengeli hiçbir adım atılmış değildir ve atıldığı da görülmedi. Biz, Ulusal Yol Partisi olarak, onu sevenler ve onunla birlikte uğraş etmiş arkadaşları olarak bu dava sürüncemede bırakılsa bile, üstü örtülse dahi takipçisi olacağımızı herkesin bilmesini isteriz.” (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.