Libya’da Başbakan Başaga Trablus’ta yaşanan silahlı çatışmaların akabinde bölgeden ayrıldı

Başağa’nın gece saatlerinde Trablus’a ulaşmasının akabinde Abdulhamid Dibeybe liderliğindeki Ulusal Birlik Hükümeti taraftarları ile Başağa’yı destekleyen silahlı kümeler ortasında çatışma çıktı.

Ulusal Birlik Hükümeti kaynakları, çatışmalar üzerine Savunma Bakanlığına bağlı 444 Tugayı’nın Başağa’nın kentten inançlı biçimde ayrılmasını sağladığını aktardı.

Başağa hükümetinin basın ofisinden yapılan yazılı açıklamada da Başağa ve beraberindeki birtakım kabine üyelerinin başşehir Trablus’tan ayrıldığı doğrulandı.

Açıklamada, Başağa’nın “vatandaşların güvenliği ve kan dökülmesini önlemenin yanı sıra başşehir Trablus’ta barışçıl yollarla çalışmalarına başlayacağı taahhüdünü yerine getirmek için” kentten ayrıldığı tabir edildi. Başağa’nın Trablus’ta vazife yapan güvenlik güçlerine de teşekkür ettiği kaydedildi.

Tobruk’taki Temsilciler Meclisince şubat ayında Başbakan seçilen Başağa, gece saatlerinde paylaştığı görüntü iletide başşehir Trablus’a geldiğini duyurmuştu.

Başağa, iletisinde, “Elhamdülillah başşehre ulaştık. Karşılama çok uygundu. Üç saatten beri tebrik bildirilerinin ardı kesilmiyor. Yarın basın toplantısı düzenleyerek açıklamalarda bulunacağız. Libya halkına sesleneceğiz.” sözlerini kullanmıştı.

Başağa ve Dibeybe hükümetleri

Libya’da devlet başkanlığı ve parlamento seçimlerinin planlanan 24 Aralık 2021’de yapılamaması üzerine, Tobruk’taki Temsilciler Meclisi, ülkenin batısındaki milletvekillerinin birçoklarının katılmadığı oturumda Başağa’yı başbakan seçmişti.

Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe ise Temsilciler Meclisini Cenevre Mutabakatı’nda belirlenen yol haritasından ayrılmakla suçlayarak, vazifesinin başında olduğunu, misyonu lakin seçilmiş bir hükümete teslim edeceğini açıklamıştı.

Ülkede yaklaşık üç aydır Dibeybe ve Başağa’nın liderlik ettiği iki farklı hükümet bulunuyor. Bu durum Libya’nın yine şiddet sarmalına sürüklenmesi tasalarını artırıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.