Latin Amerika’ya Kolombiya açılımı

Mesken ve Mutfak Eşyaları Sanayicileri ve İhracatçıları Derneği (EVSİD), 1-4 Haziran tarihleri ortasında Turkish Housewares by Invitation Only’ aktifliği kapsamında 60 ülkeden 100 alıcıyı İstanbul’da buluşturacak. EVSİD Lideri Talha Özger, 2022 yılı için hem yurt dışındaki firmalardan hem de mahallî üreticilerimizden büyük talep geldiğini belirterek, “Hedefimiz her yıl olduğu üzere bu yıl da çıtayı daha da üste çıkarmak” dedi.

DİZİLER TESİRLİ OLDU

2021 yılını 3.4 milyar dolar ihracatla kapattıklarını ve 2022 yılı için 4 milyar dolar hedeflediklerini söz eden Özger, bölümün Orta Doğu’dan ibaret olmadığını ve yeni pazarlara açılmak istediklerini söyledi. Özger şunları kaydetti: “Latin Amerika’ya büyük kıymet veriyoruz. O bölgenin insanları bizi dizilerden tanıyor ve mutfak kültürü olarak da bize yakınlar. Kolombiya modeli ile Latin Amerika bölgesinde bulunan ülkelerle ticaret yaparak ihracat havuzumuzu genişletmek istiyoruz.”

Hammadde ve güçte yaşanan artışlar nedeniyle fiyat değişimlerini alıcılara yansıtmakta zorluk çektiklerini tabir eden Özger, müşterinin bu bahiste olumsuz tepki gösterdiğini bu sebeple fiyat artışı yapamadıklarını tabir etti.

Ukrayna pazarı yine hareketli

Talha Özger, kesimin Rusya ve Ukrayna ortasındaki savaştan olumsuz etkilendiğini kaydetti. Özger, “Sektör olarak birinci başlarda çok önemli meşakkat çektik. Bilhassa Ukrayna’daki süpermarket zincirleriyle, firmalarımız ticarette birtakım sorunlar yaşadı. Şu anda oradaki marketler tekrar açılmaya başladı ve firmalarımız sipariş alıyor. Bu iki ülke bizim için çok kıymetli ve bu pazarları kaybetmek istemeyiz” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.