Kurban Bayramı’nda Yunan adalarına Türk akını

Bayram mühletince 5 bin ile 8 bin ortasında tatilcinin Ayvalık Deniz Hudut Kapısı’ndan Yunan adalarına geçmesi beklenirken, iki yıllık pandemi sürecinin akabinde bayram nedeniyle oluşan yoğunluk ise Midilli-Ayvalık ortasında seferler düzenleyen feribot firmaları ile otopark işletmecilerinin yüzünü güldürdü.

Ayvalıklı turizmci Hakan Dinç, Kurban Bayramı nedeniyle epey ağır olduklarını vurgulayarak, bayramın birinci ve ikinci gününde yaklaşık 4 bin kişinin Yunan adalarına gitmesini beklediklerini söyledi. Dinç, 9 günlük bayram müddetince yaklaşık 7 bin Türk tatilcinin Yunan adalarına geçebileceğini varsayım ettiğini kelamlarına ekledi.

İsmini vermek vermeyen bir tatilci ise Yunan adalarının biraz daha ekonomik olduğunu düşündüğünü ve memleketin boğucu havasından iki günlüğüne de olsa kurtulabilmek için 9 günlük tatilini Midilli Adası’nda geçirmeyi tercih ettiğini söyledi.

Ayvalık ile Midilli Adası ortasında feribot tipleri düzenleyen bir firmanın idare heyeti lideri olan Ali Jale ise, iki yıllık pandemi periyodu sürecinde Ayvalık-Midilli sınırının kapalı olduğunu hatırlatarak, “Bugün o iki yılın akabinde birinci bayram günümüz. Eski bayramlar kadar olmasa da bugün burada görmüş olduğunuz kalabalık biz feribot işletmecilerini bir nebze olsun tatmin ediyor. Uygun bir bayram olmasını diliyorum. Buradan Midilli’ye geçecek olan tatilcilerimizin hoş bir tatil geçirmelerini diliyorum. Şunu da eklemek isterim ki Yunan adaları hala cazibesini koruyor. Hala daha oradaki hizmet, oradaki tatil imkanları insanlarımızı cezbediyor” dedi.

Ali Jale, bayramın birinci gününde yaklaşık 700 kişinin Midilli Adası’na geçeceğini kaydederek, “Ek sefer de koyduk. Çok fazla araçla geçiş talebi var. Araçla karşı kıyıya geçmek isteyen konuk sayımız çok fazla. Bu yüzden de araç taşıyan gemimiz daima araç taşıyor. Bunun yanında katamaranımız esasen çok evvelden dolmuştu. Bu bayramın birinci üç günü prestijiyle katamaranımız dolu. Ben 9 günlük tatil mühletince 5 bine yakın tatilcimizin Yunan adalarına geçeceğini düşünüyorum” diye konuştu.

Araçlarıyla Ayvalık’a gelip, araçlarını otoparklara bırakan tatilciler nedeniyle Ayvalık Belediyesi’ne ilişkin Otopark İşletmesi ise daha şimdiden büyük oranda doldu. Otopark vazifelisi Levent Aygören, sabahın birinci saatlerinden itibaren tatilcilerin araçlarını otoparka bıraktıklarını ve bu durumun 9 günlük tatil müddetince tıpkı süratle devam edeceğini düşündüğünü kaydetti.

KAYNAK: İHA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*