Kripto para yatırımında 10 kural…

Kripto paraların yatırımcıya astronomik çıkarlar sağladığı biliniyor. Lakin hakikat adımlar atılmadığı vakit tam aksine büyük kayıplar da olabiliyor.

Bitay, hem yatırımı olanlar hem de Bitcoin, Ethereum üzere kripto paralara yatırım kararı almayı planlayanlar için karın anahtarı olan 10 kuralı araştırdı.

Kripto paralar, yalnızca 14 yıl üzere kısa bir mühlet içinde finansal piyasalarda tüm kuralları yıktı. Yatırımcıların gözdesi haline geldi. Birçok ülkede ödeme aracı olarak kabul edildi. Para transferinin en uygun şartlarda yapılabildiği finansal enstrüman olarak da fonksiyon görüyorlar.

Kripto paralara olan ilginin her geçen gün artması ve daima bir para giriş – çıkışı olmasının doğal sonucu olarak bu piyasalarda fiyat oynaklığı yüksek. Bu nedenle yüksek oranda çıkar sağlanabildiği üzere şayet kâfi araştırma yapılmazsa ve dikkatli olunmazsa istenmeyen sonuçlarla da karşı karşıya kalınabiliyor.

Türkiye’den küresele açılan birinci ve tek kripto varlık borsası olan Bitay, kripto para yatırımı yapan yahut yapmayı planlayan herkesin hiçbir vakit aklından çıkarmaması gereken kuralları araştırdı. 10 değerli kural şöyle:

1- Piyasa nasıl işliyor görüntüleri izleyin: Kripto para yatırımı yapmadan evvel bu piyasanın düzeneğini ve işleyişini anlayın. Alım, satım, değiştirme, transfer üzere temel ancak son derece kritik süreçlerle ilgili kısa bir araştırma yapın. Bunları anlatan görüntüleri izlemekte büyük yarar bulunuyor.

2- Sakin olun: Kripto para piyasasında psikoloji çok kıymetli bir yer tutuyor. Yatırımcıların yaptığı yatırımın yahut sürecin muvaffakiyet talihi o anki karar verme düzenekleriyle ve ruh halleriyle son derece hakikat orantılı. Yatırım psikolojisi gelişmiş bireylerin daha mantıklı ve daha karlı süreçler gerçekleştirdiği yapılan araştırmalar ortasında yer alıyor.

3- Günlük fırsata değil konjonktüre odaklanın: Günlük çıkarlardan fazla uzun vadeli yatırımcı olmak daha değerli. Kripto paraların volatil olmasını avantaja çevirmek ve gün içinde birçok sürece girmeyi tercih eden yatırımcı kümesi ekseriyetle ziyan eden kesim oluyor. Genel konjonktürü güzel takip edip hakikat yatırımı uzun vadeli yapan bireyler bu piyasada daha âlâ kazanma talihi elde ediyor.

4- Ekosisteme yararlı projeyi tercih edin: Temel tahlil yapmayı öğrenin. Projesi güzel olan, teknik alt yapısı ve grubu sağlam projelerin orta ara uğradığı satışlar aslında bir alım fırsatıdır. Uzun vadede ekosisteme yarar sağlayacak faydalı projelere yatırım yapmak gerçek bir yatırım tercihi olacaktır.

5- Treni kaçırma duygusu paniğe yol açmasın: Türkçesi “fırsatı kaçırma korkusu” olarak isimlendirilen FOMO (Fear Of Missing Out), fiyatlar yükselirken yaşanan fırsatı kaçırma korkusuna verilen histir. Kripto para piyasasında çok sayıda altcoin olduğu için çabucak hemen her gün yeni fırsatlar ortaya çıkıyor. Yatırımcıların büyük bir kısmının en çok yaptığı kusur FOMO’ya kapılmak oluyor. FOMO hissine kapılan yatırımcılar satın alma dürtüsüne karşı koymakta zorlansalar bile bunu başarabildikleri takdirde yararlı çıkmaları daha mümkün. Bu bahiste endişenmeyen, fırsatlar her vakit karşınıza tekrar gelecek.

6- Biraz ondan biraz bundan alın: Tek bir finansal araca tüm birikimlerinizi bağlamayın. Portföyünüzü kesinlikle çeşitlendirin. Zira çeşitlendirilmiş bir portföy, uzun periyodik karın anahtarı. Riski ne kadar aza indirir ve matematiği ne kadar güzel kullanırsanız, rakiplerinizin stratejisinin önüne geçer ve yatırımlarınızın pahasını yakalayabilirsiniz.

7- Ziyanı kes noktanız olsun: STOP’lu (zarar kes) süreç açmak son derece kıymetli. Kripto para piyasası için 24 saat epeyce uzun bir vakit ve piyasa ile ilgilenmediğiniz 2 saatte bile çok volatil hareketler gerçekleşebilir. Yükselişin sert olduğu üzere düşüşlerin de epeyce sert olabildiği kripto para piyasasında ziyanı kes düzeyi kullanmak size katkı sağlayacak.

8- Stratejiyle hareket edin: Bir stratejiniz olsun. Bir trade planı olmayan yatırımcılar piyasada
tansiyonun arttığı ve karar almanın zorlaştığı anlarda ekseriyetle yanlış psikolojiyle yanlış tercihte bulunarak para kaybetmeye eğilimli oluyorlar.  Yatırım planı olan bireyler ise ne vakit alım-satım yapacağı konusunda daha rahat karar verebilir hale geliyorlar.

9- Başlangıç düzeyinde de olsa teknik tahlil öğrenin: Finansal piyasalara adım atmış çabucak herkesin görmüş olduğu çizgiler, biçimler ve tabirler aslında göründüğünden çok daha fazla işinize yarayabilir. Zira teknik tahlil sayesinde yatırımcılar hangi noktada sürece girilmesi ve hangi noktada çıkılması gerektiğini kestirim edebilir ve potansiyel bir ziyanı önleyebilir.

10- Kazanmaya değil kaybetmemeye odaklanın: En kıymetli kural, piyasa denilen şey fiyatların oluştuğu değil, yanlışsız fiyatların prestij gördüğü yerdir. Bu yüzden piyasada yatırım yaparken en değerli şey para kazanmak değil, para kaybetmemektir.

Bitay CEO’su Niyazi Yılmaz yatırım yapacakların şuurlu ve emin adımlarla ilerlemesinin altını çizerken, “Türkiye’de kripto okuryazarlığını artırmaya yönelik çalışmalarımız sürdürmeye devam ediyoruz. Buna bağlı olarak küresel büyümemiz ve operasyonlarımız kadar Bitay Akademi oluşumunu da tıpkı halde önemsiyorum. Kullanıcılarımızı, kripto para öğrenmek isteyenleri ve blok zinciri teknolojisine giriş yapmak isteyen herkesi Bitay Akademi sayfasını ziyaret etmeye bekliyoruz. Bitay Akademi sayfasında kripto para, NFT ve metaverse dünyasına dair merak ettiğiniz her şeyi tek platformda bulabilirsiniz” sözlerini kullandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*