Kılıçdaroğlu’yla birebir programa katılan Davutoğlu: “Ben” diye konuşmayacağız

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu, Hür Niyet Hareketi Genel Şurası’nda altılı masayla ilgili açıklamalarda bulundu.

“TÜRKİYE GELECEĞE İNANÇLA BAKACAK”

Bakırköy’de düzenlenen genel konseyde konuşan Kılıçdaroğlu ülkenin ayrışmadan ve hengameden uzaklaşması gerektiğini belirterek “Beraber olmak, birlikte olmak, kucaklaşmak, sohbet etmek, farklı fikirlere hürmet duymak çok ancak çok kıymetli. Buna dediğim üzere muhtaçlığımız var. Bilimden kelam edildi, demokrasiden kelam edildi, tarihimizden kelam edildi, insan haklarından kelam edildi. Çabucak çabucak bir demokraside, kapsayıcı demokraside olması gereken bütün kurallardan kelam edildi. Bizi bir ortaya, bütün bu kuralları hayata geçirme iradesidir. Biz artık arbede etmek istemiyoruz. Bu ülkede beşerler farklı düşünebilirler, farklı kimliklere, farklı inançlara, farklı görüşlere sahip olabilirler fakat bir biçimiyle bir arada olmak zorundayız. Bayrağımızın altında özgürce yaşamak zorundayız.  Düşüncenin özgürce tabir edilmesi lazım” dedi.

“Böyle bir ortamın yaratılması lazım” diyen Kılıçdaroğlu, “Böyle bir ortam yaratılmazsa sorun çıkar. Demokrasi tedbirimizden büyük ölçüde uzaklaşmış oluruz. Altılı masayla ilgili olarak sayın genel lider aşağı üst bütün görüşlerimizi yansıttı. Evet her birimiz farklı partiyiz hakikat. Her birimiz yeri geldiğinde birbirimizin rakibiyiz. Bu da yanlışsız. Demokrasi içinde bu da olması lazım. Ancak bizler lakin bizler Türkiye’nin üretmesini istiyoruz. Türkiye’nin büyümesini istiyoruz. Türkiye’nin kalkınmasını istiyoruz. Adalet istiyoruz., demokrasi istiyoruz. Özgürlük istiyoruz, din ve vicdan özgürlüğü istiyoruz. Yani harikulâde hoş bir paydanın üstünde bir ortadayız. O hissede da bir olduğumuz sürece de göreceksiniz Türkiye geleceğe inançla bakacak ve 85 milyon insanımızın da ümitsizliğe kapılma hakkı yok. Birlikte çabayı vereceğiz ve birlikte kazanacağız. Demokratik yollarla otoriter bir idaresi değiştireceğiz. Demokratik yollarla değiştirdiğimiz vakit pahası çok daha hoş olur. Darbelerin bu ülkeye getirdiği büyük acılar var” diye konuştu. 

“BİZ ŞEFFAF BİR MASA KURDUK” 

Ahmet Davutoğlu ise “İktidar bizi eleştirirken altı farklı bileşenden ne çıkacak diye soruyor. Anlamıyorlar. Nitekim en büyük gücümüz altı farklı bileşenin bir masa etrafında toplanmış olur. Ve biz bu tereddütsüz bunu gerçekleştiriyoruz. En büyük gururumuz da Tanzimat’tan bu yana çağdaşlaşma deneyimimizde ürettiğimiz her siyasi akımın temsilcileri tarafından gerçekleştiriyoruz.  Kendilerinin ise örtülü bir masası var. İlgileri berrak değil, şeffaf değil. Bizim ne yaptığımız muhakkak. Sanki Erdoğan ve Bahçeli kapılar gerisinde neyi konuşuyorlar biliyor muyuz? Kurmayları biliyor. Mafyalar organize hata örgütleriyle anılan beşerlerle bağlar, her gün daha evvel Türkiye’nin en büyük düşmanı ilan edilen yabancı güçlerin ülkelerin artık en büyük dost halini bilmesi hangi dinamiklerin yapıtı? Şeffaf olmayan hiçbir şey kalıcı değildir. Biz şeffaf bir masa kurduk. Hepimizin ismi muhakkak, geçmişi belirli, geleceği muhakkak. Gizlediğimiz, sakladığımız, örttüğümüz bir şey yok. Ancak onlar bir seçim kazanmak için kırmızı bültenle aranan bir teröristi televizyonlara çıkardılar bu tarih hafızasında duruyor” diye konuştu.  

“BİR SONRAKİ ORTAMIZDA REKABET OLABİLİR”

Davutoğlu “Kılıçdaroğlu’nun son periyotlarda helalleşme başta olmak üzere sergilediği tutum doğrudur. Ortak düstur şuurunu oluşturacaksak, altılı masa ortak aidiyet şuurunun referans yeri olacaksa, hepimiz bilelim ki ‘ben’ diyerek konuşmayacağız. Biz diyeceğiz, biz yapacağız, biz değiştireceğiz. O denli bir periyotta yaşıyoruz ki bir sonraki seçimde nitekim ortamızda rekabette olabilir. Zira farklı siyasi akımlardan geliyoruz. Ancak cumhuriyetimizin 100.yılında ne olur olsun siyasilere hatta iktidardakilere dahi sesleniyorum. Çatışmacı bir periyot olmaması için aklımızı başımıza alalım. Kimse kendi ego, nefs ve makam fikriyle hareket etmemeli” tabirlerini kullandı.

KAYNAK: DHA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*