İzmirli depremzedelere konteyner kentin tahliyesi için üç hafta müddet verdiler

İzmirli depremzedeler sokakta kalma tasası yaşıyor. İzmir’de, 30 Ekim 2020 tarihinde yaşanan 6.9 büyüklüğündeki zelzele sonrası 75 bine yakın yurttaş evsiz kaldı. Afet sonrası AFAD, Bayraklı bölgesinde konteyner kent kurarak 400’e yakın evsiz yurttaşı barındırdı.

‘YARDIM ALMADIK’

Ancak iki yıldır konteynerlerde yaşayan yurttaşlara, AFAD takımları tarafından “Üç hafta içerisinde burayı tahliye edin” denildi. Hiçbir münasebet gösterilmeyen depremzedelere bayrama kadar konteyner kenti tahliye etmezlerse zorla atılacakları söylendi. Yurttaşlar, kahırlarını anlatıp tahlil bulabilmek için yetkililere ulaşmaya çalıştı lakin sonuç alamadı.

Depremzedelerden Sevkan Avcı, “Bayrama kadar konutu boşaltmamızı istediler. 12 yaşında oğlumla yaşıyorum ve iş kazası geçirdim. Bu kira artışlarında nerede mesken bulalım? Burada hiçbir devlet takviyesi olmadan barınıyoruz. Uykularımız kaçıyor. Sokakta mı yatalım?” dedi. Depremzede Aysun Rufiye Sungur ise “Devletten hiç kira yardımı almadık. Biz çıkarsak nerede oturacağız? Devletin bizi sokağa atmayacağını düşünüyorum” tabirlerini kullandı.

‘BARINMA BİR İNSAN HAKKIDIR’

İzmir Depremzedeleri Dayanışma Derneği Lideri Haydar Özkan konteyner kentte kalan bireylere bir yıl daha kalmaları için müsaade verilmesini istedi. Özkan, “İzmir Büyükşehir Belediyesi, meskenini kaybeden birçok yurttaşımıza konut tahsis etmişti. Sayıştay Başkanlığı’nca bu uygulamayla kamu ziyanı oluştuğu tespit edilmiş ve konutlar boşaltılmıştır. Bu uygulamayla kamu kaynakları rant niyetiyle hiç edilmemiş, bilakis halk için kullanılmıştır. Barınma hakkının üniversal bir insan hakkı olduğunu hatırlatıyoruz” diye konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*