İsrail zulmü bitmiyor: 1228 Filistinli gözaltına alındı

Ramazan-Bayram dinlemeden Filistinli Müslümanlara her türlü zulmü kendinde hak gören İsrail idaresi zulmünü artırmaya devam ediyor.

Filistin hükümetine bağlı “Mahkûm İşleri Komisyonu” ile Filistinli tutukluların haklarını savunan kuruluşların yaptığı ortak açıklamada, İsrail makamlarının nisan ayında büyük gözaltı operasyonu başlattığına dikkati çekti.

RAMAZAN’DA BİLE DURMAK BİLMEDİ

Bu yıl ramazanın idrak edildiği nisan ayında 1228 Filistinlinin gözaltına alındığı, bunun gözaltılar konusunda 2022’nin başından bu yana kaydedilen en yüksek sayı olduğu belirtildi.

En yüksek gözaltının 139’u çocuk olmak üzere 793 kişi ile işgal altındaki Doğu Kudüs’te gerçekleştiği aktarıldı.

TUTUKLAMA YAĞDI

Gözaltına alınanlar ve ailelerine yönelik ihlallerin yanı sıra “gözaltına alınanlar ortasında İsrail askerleri tarafından vurulan yaralılar da olduğuna” da dikkati çekilen açıklamada, bu bireylerden 154’ü hakkında ise “idari tutuklama” kararı verildiği kaydedildi.

İsrail, “idari tutukluluk” ismini verdiği uygulamayla Filistinlileri, rastgele bir suçlama ve yargılama olmaksızın 1 ila 6 ay alıkoyabiliyor.

5 YILA KADAR UZANABİLİR

Tutuklunun, “İsrail’in güvenliği için tehlike teşkil ettiğine” karar verilmesi halinde askeri hâkim, hata isnadında bile bulunmadan tutukluluk mühletini 5 yıla kadar uzatabiliyor.

Filistin kaynaklarına nazaran, İsrail hapishanelerinde yaklaşık 4 bin 500 Filistinli bulunuyor.​​​​​​​

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.