İran ve Rusya’dan 40 milyar dolarlık imza

İran Ulusal Petrol Şirketi (NIOC) ve Gazprom petrol tesislerinin geliştirilmesi başta olmak üzere birçok farklı proje için el sıkıştı.

İran Ulusal Petrol Şirketi (NIOC) ve Rus devlet güç şirketi Gazprom ortasında Basra Körfezi’ndeki Kiş Adası’nda bulunan petrol tesislerinin geliştirilmesi başta olmak üzere diğer birçok proje için 40 milyar dolarlık işbirliği muahedesi imzalandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin konut sahipliğinde bugün Tahran’da üçlü görüşme gerçekleştirecek. Muahede kelam konusu görüşme öncesinde imzalandı.

İran Petrol Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, mutabakat kapsamında NIOC ve Gazprom’un birçok petrol alanını geliştirmesi hedefleniyor.

RUSYA’DAN 10 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM

NIOC İcra Yöneticisi Mohsen Khojastemehr, Gazprom’la muahede imzalandığını duyurarak Rusya’nın Kuzey Pars Gaz Alanları’na 10 milyar dolar seviyesinde yatırım yapacağını söyledi.

Khojastemehr, mutabakata bağlı olarak Rusların Basra Körfezi’ndeki Kiş Adası’nda bulunan alanlarını geliştireceğini belirterek, Kuzey Pars Gaz Alanı’ndaki üretim hacminin 100 milyon metreküp arttırılmasının hedeflendiğini tabir etti.

‘ENERJİ İÇİN İRAN VE RUSYA ÇOK ÖNEMLİ’

NIOC İcra Yöneticisi, Rusya ile işbirliğinin kendileri için kıymetine vurgu yaparak, “İran ve Rusya’nın dünya gaz rezervlerinin yüzde 30’unu oluşturan toplam 70 trilyon metreküp doğalgaz rezervi bulunuyor. Bu nedenle bu iki ülke dünyanın güç sürdürülebilirliğini sağlamada çok değerli bir rol oynamaktadır” dedi.

Khojastemehr Rusya ile geçmiş yıllarda da büyük ölçekli işbirliği mutabakatları yaptıklarını hatırlatarak, yeni muahedeler ile birlikte İran petrol üretimini arttırmayı ve ulusal iktisada katkı sağlamayı amaçladıklarını belirtti. (İHA)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*