İBB’den Bakan Kurum’a cevap: Hiçbir kurum ve hiç kimse kanunlardan üstün değildir

İBB, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un Abdi İpekçi Spor Salonu Kompleksi inşaatıyla ilgili “İBB kalkmış inşaatımızı durdurmaya çalışıyor” kelamlarına cevap verdi. İBB’den yapılan açıklamada, “Hiçbir kurum ve hiç kimse kanunlardan üstün değildir. Uzun yılların alışkanlığıyla, ‘ben yaparım, gerisini de kılıfına uydururum’ anlayışının artık bu kentte yeri yoktur. İBB’yi hesaba katmadan yapılan tüm süreçler geride kalmıştır” denildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), yıkılıp tekrar imaline başlanan Abdi İpekçi Spor Kompleksi inşaatının müteahhidine ve inşaatın sahibi Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Ankara Gençlik ve Spor Vilayet Müdürlüğüne, yeşil alana ziyan verildiği için yaklaşık 150 milyon TL’lik ceza kesmiş ve inşaatı mühürlemişti.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, İBB’yi amaç alan açıklamalarda bulundu.  İBB’den yapılan yazılı açıklamada, Bakan Kurum’a karşılık olarak şu tabirlere yer verildi:

İBB’DEN BAKAN KURUM’A YANIT

* Hiçbir kurum ve hiç kimse kanunlardan üstün değildir.

* İBB, 3194 sayılı imar kanunu ve 4779 sayılı yenileme alanları kanunlarının kendisine tanıdığı hakları kullanarak, yeşil alana ziyan veren, hukuka uygun olmayan biçimde düzenlenmeye çalışılan ruhsatla faaliyet gösteren inşaatı mühürledi. 150 Milyon TL para cezası kesti.

* Üzerine düşen sorumluluğu eksiksiz yerine getirdi. Yapılan yasal sürecin münasebetini ortadan kaldırmak yerine, mevzuyu siyasi polemiğe çevirmek, hele de bunu kendi bakanlığının uygulamasından, sorumlu olduğu imar kanunu ve yenileme alanları kanununa karşın yapmak, en kolay tabiriyle vazife ihmalidir.

“HERKES VE HER KURUM BU KURALA UYMAK ZORUNDADIR”

* 3194 sayılı imar kanunu ve 4779 sayılı yenileme alanları kanunlarındaki kararlar açıktır. Bu kanunların uygulamasından sorumlu olan Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, bakan da sayın Murat Kurum’un kendisidir.

*Hukuk devletinin gereğini yerine getirenleri anlamak ve takdir etmekten uzak bu anlayışa hatırlatmak isteriz ki; bir kural varsa herkesi bağlar. Herkes ve her kurum buna uyar, uymak zorundadır. Hiç kimse ve hiçbir kurum kanunların tanım ettiği cezalardan muaf değildir.

“YETKİ GASPININ BİR ÖRNEĞİDİR”

*Kanun gereği, yenileme alanlarında avan projeyi büyükşehir belediye lideri onaylar. Büyükşehir belediyesini ve halkın oylarıyla seçilmiş liderini tanımayan anlayışla hareket edilirse, burada olduğu üzere, sorumlu makamda bulunan bakanlık, muvaffakat da almaz, projeyi de onaylatmaz. ‘Ben yaptım oldu’ anlayışıyla hareket edildiğinde de ortaya bu türlü bir sonuç çıkar.

*Söz konusu alanda, İBB’nin mülkiyeti olmasına karşın, rastgele bir onay ve görüş dahi almaya tenezzül etmeden inşaata başlamak, maalesef artık alışkanlık haline getirilmiş, bir halde yetki gaspının yeni bir örneğidir. Misyona geldiğimizden bu yana, yasal çerçevede olmak kaydıyla, yaşadığımız her türlü engellemelere karşın kamuya yönelik yapılacak her türlü yatırımların önünü açmak için ne halde gayret sarf ettiğimiz, Sayın Bakan’ın da malumudur’

*Kanuna uygun biçimde gelse çabucak onaylanabilecek bir mevzuyu, sadece İBB’yi yok saymak değerine hukuk dışı yollarla yapmak, fakat böylesi bir sorumsuz tutumla açıklanabilir.

*Uzun yılların alışkanlığıyla, ‘ben yaparım, gerisini de kılıfına uydururum’ anlayışının artık bu kentte yeri yoktur. İBB’yi hesaba katmadan yapılan tüm süreçler geride kalmıştır. İBB ve onun seçilmiş lideri vazifeye başladığı birinci günden beri kanunun kendisine tanıdığı tüm yetki ve sorumlulukları eksiksiz halde yerine getirmektedir, bundan sonra da birebir kararlılıkla yerine getirecektir.

*İBB, gençlerimize bu ve gibisi tesislerin kazandırılması için her cins sorumluluğu, ‘hukuk sonları içinde’ almaktan kaçınmayacaktır.

İBB İNŞAATI MÜHÜRLEMİŞTİ

AKP’li Zeytinburnu Belediyesi, muhafaza şurasına takılan eski Abdi İpekçi Spor Salonu’nun imar planı sürecinde, inşaatı geciktirdiği gerekçesiyle İBB’yi devre dışı bırakmıştı. Belediye, Basketbol Federasyonu’nun ünitelerinin de yer alacağı yine yapılacak spor kompleksi için hazırladığı planı; Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na iletmiş, Bakanlık planı onaylamıştı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yıkılıp yine imaline başlanan Abdi İpekçi Spor Kompleksi inşaatının müteahhidine ve inşaatın sahibi Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Ankara Gençlik ve Spor Vilayet Müdürlüğüne, yeşil alana ziyan verildiği için yaklaşık 150 milyon TL’lik ceza kesmiş ve inşaatı mühürlemişti.

BAKAN KURUM İBB’Yİ AMAÇ ALDI

Bakan Kurum, dün Ümraniye’de yaptığı açıklamada, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi kalkmış inşaatımızı durdurmaya çalışıyor. Burası eski yerine yapılan bir salon olduğu halde, buraya ‘yeşil alan’ diyor, diğer şeyler uyduruyor. Halbuki kaygısı öteki. Burada İSKİ’nin aylardır beklediğimiz yeni salon için ayrılan yerde üzerine düşen görevleri var. Bu görevleri yerine getiremiyorlar, bunu beceremiyorlar, mazeret edip de çalışmayı durdurmaya kalkıyorlar” demişti.

Kurum, “Ayrıca bu proje içerisinde 14 bin metrekare yeşil alan varken, şu an orada halihazırda yeşil alan olmamasına karşın güya yeşil alan varmış üzere davranıyorlar. Milletimizin, İstanbullumuzun aklıyla alay ediyorlar. Gerçekten karşımızda yavrularımızın, gençlerimizin en hoş hizmeti alacağı, spor yapacağı bir tesisi durduran makûs niyetli muhalefet var, berbat kalpli irade var. Bunu net söylüyorum. Tıpkı halde Ulaştırma++ Bakanlığımızın hizmetlerini de durdurmaya çalışıyorlar” sözlerini kullanmıştı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*