Hulusi Akar’dan İstanbul’daki tahıl koridoru doruğuyla ilgili açıklama

Rusya, Ukrayna, Türkiye ve Birleşmiş Milletler temsilcileri, bahse tahlil getirmek için bugün İstanbul’da masaya oturdu. Taraflar, tahıl koridoru planının ayrıntılarını ele aldı.

Ukrayna limanlarında bekleyen tahıl ve besin hususlarının deniz yoluyla emniyetle sevkine ait, Türkiye, Rusya ve Ukrayna Savunma Bakanlıkları heyetleri ile Birleşmiş Milletler (BM) temsilcileri ortasında İstanbul’da yapılan toplantı sona erdi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye, Rusya ve Ukrayna savunma bakanlıkları askeri heyetleri ile Birleşmiş Milletler (BM) heyeti ortasındaki toplantıya ait, “Olumlu ve yapan bir havada gerçekleşen toplantı sonucunda İstanbul’da tüm tarafların temsilcilerinin bulunacağı bir uyum merkezinin oluşturulması, liman çıkış ve varış noktalarında müşterek denetimlerin yapılması ve intikal rotalarında seyir emniyetinin sağlanması üzere temel teknik konularda mutabık kalınmıştır” dedi.

Akar, İstanbul’da gerçekleştirilen “Dörtlü Toplantı”ya ait soruyu yanıtladı.

Tüm dünyayı etkileyen tahıl krizinin tahliline yönelik Rusya ve Ukrayna ile yapılan görüşmelerde başka mevzuların yanı sıra Ukrayna limanlarındaki tahıl ve öbür besin hususlarının tahliyesi üzerinde de durulduğunu söz eden Akar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ve Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski ile görüşmelerinde bu hususları gündeme getirdiğini ve bunun kıymetini söz ettiğini hatırlattı.

Yapılan bu görüşmeler doğrultusunda ilgili bakanlık ve kurumların da birçok ikili toplantı gerçekleştirdiğini vurgulayan Akar, şunları söyledi:

  • Bu çerçevede bugün de Ulusal Savunma Bakanlığı konut sahipliğinde Kalender Kasrı’nda Türkiye, Rusya ve Ukrayna savunma bakanlıkları askeri heyetleri ile Birleşmiş Milletler heyeti ortasında bir toplantı yapıldı. Besin krizinin tahliline katkı sağlamak amacıyla atılmış kıymetli bir adım olan bugünkü toplantıda, tahıl ve başka besin yüklü gemilerin emniyetli bir biçimde deniz yoluyla intikal ettirilmesine ait tüm ayrıntılar üzerinde çalışılmıştır.
  • Olumlu ve yapan bir havada gerçekleşen toplantı sonucunda İstanbul’da tüm tarafların temsilcilerinin bulunacağı bir uyum merkezinin oluşturulması, liman çıkış ve varış noktalarında müşterek denetimlerin yapılması ve intikal rotalarında seyir emniyetinin sağlanması üzere temel teknik konularda mutabık kalınmıştır. Sonuç olarak, temel prensipler üzerindeki mutabakatın bizim için de manası var. Bu sorunun çözülmesi konusunda tarafların istekli olduğunu görüyoruz. Bunu BM ile koordineli formda yürütmek suretiyle bir sonuca varmaya çalışacağız. Bu manada önümüzdeki hafta Ukrayna ve Rus heyetlerinin tekrar Türkiye’de toplanması konusunda fikir birliğine varıldı. Önümüzdeki hafta yapacağımız bu toplantıda hem bütün ayrıntılar bir sefer daha gözden geçirilecek hem de yaptığımız çalışmalar imza altına alınacak.

Türkiye’nin, bugüne kadar bölge ve dünya barışına sağladığı katkıların yanı sıra insani bir sorun olan besin krizinin tahlili için de üzerine düşeni yapmaya devam edeceğini belirten Akar, tahıl ve besin hususlarının tahliyesi konusunda katkılarından ötürü Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler heyetlerine de teşekkür etti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*