HSK yer değiştirme ve atama listesi yayınlandı! Yargıçlar ve Savcılar Şurası yaz kararnamesi listesi…

Hâkimler ve Savcılar Şurası Birinci Dairesi tarafından, İsimli ve İdari Yargı 2022 Yılı Ana Kararnamelerine ait çalışmalar, 19 Haziran 2022 tarihi prestijiyle tamamlanarak karara bağlandı. Yargıçlar ve Savcılar Konseyi yaz kararnamesi ile 5 bin 426 hakim ve savcının, 33 ilin başsavcısının, 351 mahallî mahkeme üyesinin yerleri değişti.

Hakimler ve Savcılar Şurası Birinci Dairesi tarafından, İsimli ve İdari Yargı 2022 Yılı Ana Kararnamesi ile 5 bin 426 hakim ve savcının, 33 ilin başsavcısının, 351 lokal mahkeme üyesinin yerleri değişti. Seyahat Davası’nda muhalefet şerhi veren tek hakim olan Kürşad Bektaş, İstanbul’dan Tokat’a sürüldü.

HSK YER DEĞİŞTİRME VE ATAMA LİSTESİ YAYINLANDI

Kararname ile 5 bin 426 hakim ve savcının, 33 ilin başsavcısının, 351 mahallî mahkeme üyesinin yerleri değişti.

Aralarında Antalya, Bursa ve Konya’nın da yer aldığı kararnameye nazaran, Antalya Cumhuriyet Başsavcılığına İstanbul Başsavcı Vekili Zafer Koç, Konya Cumhuriyet Başsavcılığına Antalya Başsavcısı Halil İnal, Bursa Cumhuriyet Başsavcılığına, Konya Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz getirildi.

Yeni atanan öbür başsavcıların isimleri şöyle:

Kayseri: Habib Korkmaz
Eskişehir: Ali Yeldan
Kocaeli: Ferhat Kapıcı
Gaziantep: İsmail Karataş
Şanlıurfa: Cuma Çoban
Çorum: Ahmet Bektaş
Van: M. Az Yağcı
Muğla: Oğuzhan Dönmez
Bolu: Ali Keleş
Kırşehir: Soner Aygün
Ordu: Hasan Uçak
Gümüşhane: Tuba Ersöz
Karaman: Ali İhsan Akdoğan
Yalova: His Bayar
Yozgat: Recep Sevgili
Sinop: Mesut Pektaş
Kastamonu: Ercan Ceylan
Bilecik: Burak Olgun
Osmaniye: Uygur Kaan Ansay
Hakkari: Harun Ünlüsoy
Bitlis: Durmuş Ali Karakoca
Kars: Abdullah Amanvermez
Uşak: Bozan Çevik
Adıyaman: Ufuk Mustafa Süren

DİKKAT ÇEKEN SEYAHAT DETAYI

Gezi Davası karar duruşmasında muhalefet şerhi veren hakim Kürşad Bektaş, İstanbul’dan Tokat’a Turhal Hakimliği’ne sürüldü.

KARŞI OY VEREN TEK HAKİMDİ

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Seyahat davasının karar duruşmasında Osman Kavala hakkında ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası verilmişti. Mücella Yapan, Çiğdem Mater, Hakan Altınay, Can Atalay, Mine Özerden, Yiğit Ali Ekmekçi, Tayfun Kahraman’a TCK 312’den yardım etme cürmünden 18’er yıl mahpus cezası verilmişti.

Gezi Davası’nda oy çokluğu ile alınan karara üye hakim Kürşad Bektaş karşı oy kullanmıştı. Üye hakim, sanıkların üzerlerine atılı kabahatlerden cezalandırılmalarına kâfi kanıt bulunmadığından beraatleri, tutuklu sanık Osman Kavala’nın tahliyesi istikametinde görüş belirtti.

“DİNLENME KAYITLARINDAN ÖBÜR KANIT YOK, KAYITLAR YASAK DELİL”

Kürşad Bektaş tarafından verilen karşı oyun münasebetinde şöyle denildi:

“Dosya içeriğinde dinleme kayıtlarından öteki kanıt bulunmadığı, birinci dinleme kararının 18/0612013 tarihinde TCK’ nın 220.maddesinde düzenlenen ” Hata İşlemek Gayesiyle Örgüt Kurma” hatasına ait olarak alındığı, TCK 312.maddesi kapsamında ” Hükümete Karşı Cürüm ” kabahatinden alınan dinleme kararı olmadığı, daha sonra dinlemenin uzatılması talep ve kararlarında ayrıyeten TCK’nın 312.maddesinin de eklendiği lakin bu cürmün bu tarihlerde 5271 sayılı CMK’nın 135/8 hususunda sayılan ve yasal dinlemeye bahis cürümlerden olmadığı, “Anayasal Sisteme ve Bu Nizamın İşleyişine Karşı Suçlardan” ,” Hükümete Karşı Suç” kabahatinin 02/12/2014 tarihinde 5271 sayılı CMK da yer alan dinleme kapsamındaki hatalara eklendiği, bu tarihten sonra alınan bir dinleme kararının da bulunmadığı, evraktaki tüm dinleme kayıtlarının 02/12.2014 tarihinden evvel olduğu, bu haliyle dinleme kayıtlarının, kanuna ve hukuka karşıt kanıt niteliğinde bulundukları CMK 206″2-a.21712.230/1-b unsurları doğrultusunda yapılan kıymetlendirme ve yerleşik Yargıtay İçtihatlanna nazaran evraktaki dinleme kayıtlarının yasak kanıt mahiyetinde olduğu, sanıkların kanuna ters dinleme kayıtlarına karşı beyanları da yasak kanıta dayandığından karara temel alınamayacağı, aksi kabul edilse dahi dinleme kayıtlarını destekleyen somut deliller olmadığı ve tek başına dinleme kayıtlarının sanıkların üzerlerine anlı kabahatlerden mahkumiyetlerine kâfi olmadığı anlaşılmış olup, sanıkların, üzerlerine anlı kabahatlerden cezalandırılmalarına veter her türlü kuşkudan uzak, somut, kesin ve inandırıcı ayrıca kanıt de bulunmadığından beraati, tutuklu sanık Osman Kavala’nın tahliyesi ile öteki sanıkların tutuklanmaması gerektiği görüşündeyim.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*