Hadım edilme kompleksi- andre green

Kitabın az sayfadan oluşması kimseyi yanıltmamalı, hadım edilme kompleksi ancak bu kadar sade (ayrıca çevirmenin başarısı sayesinde) ve dolu dolu anlatılabilirdi. Kendisi açıkça Freud’un kuramına katıldığını belirtse de diğer önemli psikanalistlerin görüşlerini de kitabına eklemekten geri durmamış.

Sadece Freud değil, Klein, Lacan, Winnicott, Ferenczi gibi büyük psikanalistlerin görüşlerine karşılaştırarak yer vermiş ve kendi yorumunu da sunmuş. Hadım edilmenin; gerçek hadım edilme görünümlerini biyoloji ve antropoloji ışığında incelemiş ve önemli medeniyetlerin hadım edilme üzerinde durdukları rolü incelemiştir. Hadım edilme kompleksinin sadece çocuklar, nevrotikler, ilkeller üzerinde gerçekleşmediğini bunun uygarlaşmış medeniyetlerde ve sanatçı kişilerde nasıl etki ettiğini göstermiştir. Hadım edilme kompleksinin erken genital evredeki gelişimlerine kitabına yer vermiştir.

Fallik dönemde görülen kız ve erkek çocuk farkını ve yetişkinlikteki durumunu çeşitli kuramcılara yer vererek kitabını zenginleştirmiş, cinsel kimliğin gelişimi, terapideki dirençleri, feministlere bakış açısı, ensest yasağının ilkel topluluklarda, ilkel ve günümüz dinlerindeki ve günümüz topluluklarındaki yeri ve Öidipus sorunun çözümüne dair yorumlar yapmıştır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*