Fransa, Mali’deki son askeri gücünü çektiğini açıkladı

Fransa Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, Mali topraklarındaki son Barkhane Gücü askeri ünitesinin ülkeden çıktığı belirtildi. Gao’daki Operasyonel Çöl Plaftormu’nda misyon yapan ünitenin, platformu Mali askeri güçlerine teslim ettiği ve öğle saatlerinde Nijer’e geçtiği kaydedilen açıklamada, Barkhane güçlerinin Fransa Cumhurbaşkanının 17 Şubat’ta kararıyla ahenk içerisinde 6 aydan kısa müddette, 9 yıldır bulundukları Mali dışında tekrar organize edildiği aktarıldı.

Elysee Sarayı’ndan yapılan açıklamada da bu sabah prestijiyle Barkhane Operasyonu’nda yer alan son Fransız askerinin Mali’yi terk ettiği, bununla birlikte Fransa’nın Sahel, Gine Körfezi ve Çad Gölü bölgesinde teröre karşı gayret ve istikrar amacına bağlı kalacağı söz edildi.

Mali topraklarında 59 Fransız askerinin hayatını kaybettiği belirtilen açıklamada, Mali’den geri çekilmenin Fransa’nın rehin alınan Fransız gazeteci Olivier Dubois’nın özgür bırakılmasına yönelik uğraşlarını azaltmayacağı kaydedildi.

Fransa’nın Mali’de 2 bin 300’e yakın askeri bulunuyordu.

Mali’de süreksiz hükümetin, Rusya’nın Wagner paralı asker kümesini ülke topraklarında konuşlandırma kararının akabinde komşu Afrika ve AB ülkeleriyle ortasında gerginlik yaşanmıştı.

Son olarak Almanya, geçen hafta bu ülkedeki idareyle yaşadığı problemler yüzünden Mali’deki keşif uçuşlarını askıya almıştı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*