Finlandiyalı gazeteci Cumhurbaşkanı Erdoğan’a açıkça sordu: İadeler yapılmazsa desteğinizi geri mi çekeceksiniz?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Madrid’deki NATO Zirvesi sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. Basın toplantısında İsveç ve Finlandiya ile yapılan Üçlü Muhtıra’yı “Diplomatik zafer” olarak nitelendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, her iki ülkenin sözünü tutmazsa NATO üyeliği konusundaki desteği geri çekeceklerini söyledi.

FİNLANDİYALI GAZETECİ: DESTEĞİ GERİ Mİ ÇEKECEKSİNİZ?

Bunun üzerine söz alan bir Finlandiyali gazeteci, “Türkiye onayını geri çeker mi diyorsunuz, yasa değişmezse, söylediğiniz isimler geri verilmezse. Örneğin bizim hükümetimiz çoktan yasanın değişmeyeceğini açıkladı. İadelerin söz konusu olmadığını söyledi” diye sordu.

ERDOĞAN: SÖZLER TUTULMAZSA KUSURA BAKMAYIN

Yanıt veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ben tabi bana verilen söze bakıyorum. Siz şimdi bu teröristleri bize vereceğinizi ve yasaları değiştireceğinizi söz veriyorsunuz. Eğer bunlar yerine gelmezse kusura bakmayın. Verilen söz yerine gelecek. Şahsiyetli siyaset ve dış politika budur. Eğer bu yerine gelmediyse o zaman Türkiye’de verilen sözü neyse o sözü tutar. Yapılan bu. İsveç de Finlandiya da bu sözü verdi. Bu sözlerini tutacaklar. Erdoğan da verilen sözü tutmazsa Erdoğan’a da hesabını sor” ifadelerini kullandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*