Fahiş fiyata karşı KOSGEB’den önlem

Hasan Basri Kurt’un açıklamaları şöyle:

SEBZE VE MEYVEDE ZAYİAT NASIL AZALTILACAK?

Yaş meyve ve sebzenin taşınmasında soğuk zincir çok çok önemli. Hem soğuktan, hem sıcaktan, ısı değişimlerinden bu meyve ve sebzenin korunması sadece zayiat açısından değil, ürünün kalitesi açısından da çok önemli. Pazara sunum açısından çok önemli. Biz ülke olarak meyve, sebze, yaş meyve, sebze çok tüketiyoruz. Çok seviyoruz ve bu açıdan da üretici olarak da çok güçlü bir ülkeyiz. Avrupa’nın bu konuda bir numarasıyız, ihracat oranlarımız çok yüksek. Bu alanda ciddi bir soğuk hava deposu yapıldı geçmiş dönemlerde, yapılıyor halihazırda. Ama bir zincirin tamamlanması için lojistik ayağında çok güçlü bir desteğe ihtiyaç vardı. Biz de bunu tamamlamaya çalışıyoruz. KOSGEB olarak biz bir leasing desteği planladık, tasarladık. Katılım bankalarımız ve leasing kuruluşlarıyla lojistik işi yapanlar ve hallerde meyve sebze işi yapanların bu destekten faydalanmasını sağlamak istiyoruz. Desteğin temel içeriğinde de biz 10 araca kadar kasa ve soğutma ünitelerini karşılayacağız. Bunların belli bir oranda faizini karşılayacağız. Hallerde de yaş meyve, sebzenin muhafazası için soğuk odaların kurulmasını destekleyeceğiz. 

DESTEK NE KADAR?

Biz kendi ödeyeceğimiz bunun faiz kısmı açısından 750 bin lira. Ancak bu minimumda 3 milyonluk bir kredi paketine aslına bakarsanız tekabül ediyor. Yani 10 adet kamyon üstü soğutma ünitesini ve kasayı alabilecek bir kapasite biz oluşturmak istiyoruz KOBİ’lerimize.

ÖDEMELER NASIL OLACAK?

Ödemelerimizde 6 ay ödemesiz bir süre tanımladık. 6 aydan sonraki 30 ayda ödemelerini yapacak işletmeler. 9.25 faiz oranıyla bu sistemi gerçekleştirmiş olacaklar. Bu işle iştigal eden insanların bu işi yapmasını istiyoruz. Yani lojistikte yaş ve meyve sebze taşıyan kişiler buna başvurabiliyor. Bunun yanında da hallerde meyve, sebze, ticaret ve komisyoncu olarak çalışanlar bu işe başvurabilecekler.

BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?

Başvurularımız online, e-Devlet üzerinden yapabilecekler. e-Devlet şifreleri ile girdikleri zaman KOSGEB’in yaş meyve, sebze soğuk zincir desteğine tıkladıkları zaman başvurularını yapacaklar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir