Doların bedeli ağır olacak! Selçuk Geçer’in yeni varsayımları buhrana sokacak

TÜİK’in enflasyon bilgilerini açıklamasından sonra peş peşe gelen piyasa açıklamaları elinde altın ve döviz tutanlar için yeni bir yol haritası oluşturdu. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yükselen kurdan ötürü yeni bir paket yayınlanacağı tartışmalar ortasındayken Piyasa Uzmanı Selçuk Geçer ise 5 Nisan 1994 krizine dikkat çekti. Hiperenflasyon ihtarında bulunan Geçer, dolar kurun içinse yeni iddialarını verdi. İşte ayrıntılar.

“BEDELİNİ AĞIR ÖDEYECEĞİZ”

“5 Nisan 1994 yılı 8 bin olan dolar 42 bin liraya çıkmıştı.. Hiperenflasyona gitmişti Türkiye. Demek ki 98 çok güzel bir yıl değildi. Sayın Nebati enflasyonun düştüğünü söylüyor. Komik bir iktisat yaşıyoruz. İzahı olmayan şeylerin mizahını yaşıyoruz. Doların da izahı yok. İktisat bilgilerinin izahı yok. Biz artık mizah yapıyoruz. Dolar 16,54 gördü sonra geriye gitti. Döviz satılıyor bir ölçü geriye gidiyor. Ve 16,30’ü görürsek kimse şaşırmasın. Euro’da da hafif geri çekilme var. Hem dünyada hem Türkiye’yi etkileyen brent petrol fiyatları. İşler karışmaya devam edecek. Bu baş değişmediği sürece bunların bedelini ödeyeceğiz.”

“DOLAR 22 LİRAYI GÖREBİLİR” DEDİ TARİH VERDİ

“Dünyada enflasyon artıyor. Aslında biz enflasyonla ilgili en yeterli aylardayız. Münasebetiyle enflasyonun bu olmadığını görüyoruz. Bunun dövize tesiri ne olacak? Dolar şu an 16,54’dü görmüş oradan 16,45’e gerilemiş. Demek ki döviz düşmeyecek. Yükseliş eğilimine devam edecek. Sayın Nebati Enflasyon düşme eğilimine girdi diyorsa oturup düşünmek gerek. Piyasada gerçek enflasyonu frenleyemiyor. Dolar bu şartlarda 22 liraya emin adımlarla gidiyor. Hatta biz yaz aylarında 20 lirayı buluruz. Sona Eylül Ekim Kasım ve Aralık aylarında enflasyonu yoldan çıkar ve doları fırlatır.

“BÜYÜK BUHRANA HAKİKAT YOL ALIYORUZ”

“Yıl sonu ve yıl başları tehlikelidir. Enflasyon patlayacak. Cari açığı kapatamayacağız. Birebir vakitte gri listeden kara listeye emin adımlarla ilerleyeceğiz. Yabancı sermaye bu şartlarda Türkiye’den kaçmaya devam eder. Bu da dövize olan muhtaçlığına artmasına neden olur. Bütçe açığımız esasen denetimden çıkmış durumda. Artırımlar yapıldıkça piyasalar bozulmaya devam edecek. E kur nasıl bu düzeylerde tutulacak? 5 Nisan 1994 yılından daha daha sert bir düzeye gerçek gidiyoruz. Daha büyük bir krize ve daha büyük bir buhrana gerçek yol alıyoruz. Bu düşünceler bitmeyecek hazırlıklı olun. 1994 krizinden daha beter olacağız. Kur bir gecede 6 kat arttı. Fakirlik ve hiperenflasyona gidiyoruz”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*