Dolandırıcılıkta yeni sistem: ‘Askeri personelim’

Her gün yeni dolandırıcılık metotları ile karşılaştıklarını tabir eden oto galerici İhsan Açıkgöz, “Bu ortalar sıklıkla karşılaştığımız dolandırıcılık prosedürü var. Dolandırıcı, online alışveriş sitesine araç ilanı koyan satıcıya ulaşıp, cüzi ölçüde pazarlık yapıyor. Akabinde bu şahsa kendini askeri işçi olarak tanıtan dolandırıcı, ‘Ben doğuda görevdeyim, gelemiyorum. Sizi bir akrabama yönlendireceğim. Akrabama siz satışı verin. Paranızı verelim’ üzere telaffuzlarla insanları kandırıyor. Daha sonra dolandırıcı, bir oto galericiyi de arayarak, ‘Ben doğu görevindeyim. Halamın oğlu yahut teyzemin oğlundan arabayı aldım‘ diyerek bu arabayı satmak istiyor” dedi.

“İKİ TANIMADIĞI İNSANI NOTERDE BULUŞTURUYOR”

Dolandırıcıların iki tanımadığı kişiyi noterde buluşturduğunu söyleyen Açıkgöz, “Notere giderek alıcıya, ‘Paran gelecek‘ diyor. Dolandırıcı, ileri tarihli EFT ya da isim soyisim yanlışlığı yapıyor. Birkaç harfi yanlış yazıyor ve EFT’yi yapıyor. Dekontu da satıcıya atıp, ‘5-10 dakika içinde para sizde’ diyor. Natürel, aracını satan adam da paranın gelmesini bekliyor. Alıcı ismi ve soyisminde bir iki harf farklı olunca EFT’yi yapan bireye para geri gelir. Araç satıcısı parayı beklerken, galerici de güya o malum şahsın akrabasından otomobilin satışını alıyor, parayı da veriyor. Günün sonunda iki tane mağdur oluyor” diye konuştu.

“GÜVENMEDİĞİNİZ BİREYLERE İNANMAMALISINIZ”

Vatandaşların çok dikkatli olması gerektiğini belirten Açıkgöz, “Son vakitlerde bu tıp dolandırıcılıklar ön planda. Hatta birtakım beşerler o kadar inanıyor ki, ‘Ağabey bu adamı sen tanıyorsun değil mi?‘ diye soruyor. Adam da ısrarla ‘Evet teyzemin oğlu, halamın oğlu‘ diyor. Olayları anlatıp dolandırılabileceğini söylüyorum. Karşı taraf hala ısrarla inandığını belirtiyor. Bu türlü olayların yaşanmaması için güvenmediğimiz şahıslardan ve yerlerden alışveriş yapmamamız gerekiyor” halinde konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*