Diyarbakır karpuzları dolaplara sığmadı

21 Eylülde düzenlenecek ’12’nci Diyarbakır Karpuz Şenliği’ndeki yarış için her biri 30 kiloyu aşan 137 Diyarbakır karpuzu, Et ve Süt Kurumu’nun soğuk hava deposunda bekletiliyor.

Diyarbakır’ın coğrafik işaretli eserlerinden olan ve yüküyle ünlü karpuzun hasadı yapıldı. Üreticiler, 21 Eylülde düzenlenecek ’12’nci Diyarbakır Karpuz Şenliğinde yarıştıracakları karpuzlarını Et ve Süt Kurumunun soğuk hava deposunda saklamaya başladı. 30 kiloyu aşan karpuzların olacağı yarışa sayılı günler kala depodaki sayı, 137ye ulaştı. Üzerinde üreticilerin isimleri yazılı olan karpuzlar, kilitlenerek muhafazaya alındı.

Öte yandan karpuzlar, depoya konulurken, kilolarında düşme olması durumuna karşı birinci evvel heyet tarafından tartılıyor. Akabinde kilolarına nazaran üzerine etiket yapıştırılan karpuzlar, depolarda bekletiliyor. Müsabakada ise burada yapılan süreçteki sayı geçerli oluyor.

ESKİ BİRİNCİ, YARIŞA 45 KARPUZLA KATILACAK

Bismil ilçesinde, Dicle Irmağı kenarında 40 hektarlık yerde karpuz üreten ve evvelki yarışlarda birincilik dahil birçok derece elde eden Adil Aydın, müsabakaya bu sene 45 karpuzla katıldığını söyledi.

Adil Aydın, “Burada maksat birincilik, ikincilik yahut üçüncülük almak değil. Değerli olan, Diyarbakır karpuzunu yaşatmaya devam etmek ve bu devasa karpuzların varlığını bizden sonraki jenerasyonlara bırakmaktır. Diyarbakır karpuzunu dünyaya tanıtmak ve yaşatmak ismine elimden geleni yapıyorum. Bundan sonra da yapmaya devam edeceğim. Niyetimiz derece almak değil, ödül almak değil. Kaybolmaya yüz tutmuş olan bu eserimizi yaşatmaya çalışıyoruz. 1980 yılından beri bu mesleğin içerisindeyiz. Bahar mevsiminde nisan ve mart aylarında tarlaya gidilir. Fideler ekilir, ondan sonraki evrelerde bir çocuğun doğumdan sonraki yetişmesine kadar yani bir çocuk üzere biz bu karpuzlara bakıyoruz. Zahmetli, güç bir meslek. Diyarbakır karpuzunun büyüklüğü Diyarbakır halkının kalbinin büyüklüğünü temsil ediyor. Diyarbakır karpuzunun tatlılığı ve kırmızılığı ise Diyarbakır halkının gönlünün hoşluğunu, yaklaşımını temsil ediyor. Yeşilliği ise Diyarbakırlımızı temsil ediyor. Şu gördüğünüz çizgiler aslında birer medeniyettir. 33 medeniyete beşiklik etmiş, şu çizgiler 33 medeniyeti gösteriyor” diye konuştu. (DHA)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*