Depremzede küçük Mehmet: Kitap istiyorum

Antakya’nın Tanışma Mahallesi’nde yaşayan Sultan Keser’in, eşi ve 6 çocuğuyla yaşadığı evi Kahramanmaraş merkezli depremlerde ağır hasar gördü. Keser de hasarlı evlerine dönemeyen diğer depremzedeler gibi ailesi ile  çadıra yerleştirildi. Keser ailesi, Tanışma Ortaokulu’nun bahçesine kurulan çadırda yaşamaya başladı.

Depremlerin ardından eğitim öğretime ara verilmesi nedeniyle, ailenin 6 çocuğu da çadırda kendi imkanlarıyla derslerine çalışmaya başladı. Sultan Keser’in ilkokul 4’üncü sınıfa giden oğlu Mehmet Sefa Keser, kitap istediğini öğretmenine iletti.

Öğretmeni aracılıyla çektiği bir görüntüyü sosyal medyada paylaşan Mehmet Sefa Keser, oyuncak, yiyecek, giysi yerine yetkililerden kitap istedi.

“EN BÜYÜK HAYALİM BİLİM İNSANI OLMAKTI”

Matematiği çok sevdiğini ve büyüdüğünde bilim insanı olmak istediğini söyleyen Mehmet Sefa, “Depremi hissedince kalktım. Yatağın altına sığındım. Deprem bitince babam bizi arabaya indirdi. Arabada iki gün kaldık. Daha sonra römorkta çadır yaptılar onun içerisinde kaldık. 4’üncü sınıfa gidiyordum. Çalışkandım, öğretmenimiz de bizi seviyordu. Depremden sonra arkadaşlarımın çoğu şehirden ayrıldı. Şimdi okulsuz kaldık. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Öğretmenimiz bize canlı ders veriyor. En büyük hayalim bilim insanı olmaktı. Bunun için çok çalışıyordum. Matematiği çok seviyordum. Kitap istiyorum. Eğitim kısıtlanırsa meslek sahibi olamayız” dedi.

Deprem anında bir çocuğunun yatılı olarak okuduğu okulda olduğunu söyleyen Sultan Keser ise o anları şöyle anlattı:

“Bir çocuğum o sıra okuldaydı. 5 çocuğum evdeydi. Ayağa kalkıyoruz, duramıyoruz. Çok kötüydü, anlatamıyorum. Çocukları arabaya yerleştirdik. Biz dışarıda bekliyorduk. Yemek aklımıza dahi gelmedi. Okul bahçesine geldik. Çadır yoktu, römorklarda bir hafta kaldık. Daha sonra AFAD çadır getirdi. Çocukların bakımı çadırda çok zor oluyor. Konteyner olsa iyi olur. Evlere hiç giremiyoruz, korkuyoruz. O riski göze alamam. Şimdilik çadırdayız.”

“ÇOCUKLARIMIZ İÇİN EĞİTİM İSTİYORUZ”

Çocukları için eğitimin en önemli şey olduğunu söyleyen Sultan Keser, “6 çocuğum var ve hepsi okula gidiyordu. Şimdi eğitim durdu. Hiçbir şey yapamıyoruz. Öğretmenler arıyor, canlı ders yapmak istiyor. 6 çocuğum o derse nasıl katılabilir? İnternet sorunu da var. Çocuklarımız için eğitim istiyoruz. Geri kalmasınlar. Sadece benim çocuklarım için değil, bütün çocuklar için bunu düşünüyorum. Bölgeye her şey geldi ama çadırlara kitap hiç gelmedi. Çocuğum 1’inci sınıfa başlayacak ama ben çocuğumu nasıl yönlendireceğim? En azından kendi imkanlarımızla kitaplar gelince bir şeyler öğretelim” diye konuştu. (DHA)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*