Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM Genel Sekreteri Guterres ile görüştü

BM 77. Genel Heyeti nedeniyle ABD’de bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, New York’taki temaslarını sürdürüyor.

BM’deki konuşmasının akabinde temaslarına devam eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ile görüşme gerçekleştirdi.

Basına kapalı yapıldı

Görüşme, basına kapalı gerçekleştirildi.


“Tüm ülkeleri, Türkiye’nin kalıcı barışın tesisine yönelik gayretlerine samimi dayanak vermeye çağıyorum”

BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada milletlerarası kuruluşları ve tüm ülkeleri, Türkiye’nin kalıcı barışın tesisine yönelik gayretlerine samimi dayanak vermeye çağıran Cumhurbaşkanı Erdoğan, Her iki tarafa da krizden onurlu çıkış imkanı verecek; makul, adil ve uygulanabilir bir diplomatik tahlili beraberce bulmamız gerekiyor.ifadelerini kullanmıştı.

Diğer yandan, milyonlarca insanı mağdur eden tüm bu felaketler, faal çok taraflılığın Birleşmiş Milletler’de beden bulması için daha fazla gayret gösterme sorumluluğumuzu, hepimize bir sefer daha hatırlatmıştır. değerlendirmesiyle kelamlarını sürdüren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşmiş Milletleri, kapsayıcı vasfına yakışan, daha adil bir dünya tertibi için tahliller üretebilen, tüm insanlık ismine ortak iradenin bedene getirildiği bir teşkilat olarak tekrar yapılandırmamız kaidedir. demişti.

“Dünya beşten büyüktür”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bilhassa Güvenlik Konseyi’nin daha aktif, demokratik, şeffaf ve hesap verebilir bir yapı ve işleyişe kavuşturulması, tüm insanlığın barış, adalet ve refah arayışında değerli bir dönüm noktası teşkil edecektir. Bu istikametteki ortak görevimizi unutturmamak için, ‘dünya beşten büyüktür’ ve ‘daha adil bir dünyanın mümkündür’ olduğu gerçeğinin altını, her platformda en kuvvetli halde çizmeye devam edeceğiz. İnanç ve azimle yürüttüğümüz bu uğraşa, tüm üye ülkelerden takviye beklediğimizi, burada bir sefer daha söz etmek istiyorum. Türkiye’nin dış siyasetteki vizyonu ebediyen barış odaklı olmuştur. Bölgemizden başlayarak tüm dünyada sulhu sükûnun hâkim kılınması için var gücümüzle çalışıyoruz. sözlerini kullanmıştı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*