Covid-19’un en süratli yayılan varyantı: BA.5

Kulak Burun ve Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Buket Özel Bingöl, 2019 yılının aralık ayından itibaren birçok kez mutasyona uğrayan koronavirüsün son varyantları hakkında kıymetli bilgiler verdi.

Covid-19’un insan sıhhatini tehdit etmeye devam ettiğine dikkat çeken Dr. Bingöl, hastalığın bilhassa başlangıçta kulak burun boğaz hastalığı olarak belirtiler verdiğini lisana getirdi.

“İLK MÜRACAAT KULAK BURUN VE BOĞAZ HEKİMİNE”

Hastaların bilhassa “boğaz ağrısı, ateş, yutma zahmeti, boğazda takılma hissi, baş ağrısı, tat ve koku bozukluğu, halsizlik, kas ve eklem ağrıları” üzere şikayetlerle kulak burun boğaz doktorlarına başvurduğu bilgisini aktaran Dr. Buket Özel Bingöl teşhis ve hastalığın seyriyle ilgili “Hastalığın ilerlemesi durumunda öksürük ve nefes alma zorluğu eklenerek alt teneffüs yolları da tutulmuş olur. Bu hastalıktan şüphelendiğimiz hastalarda öncelikle kesin teşhis için gerekli olan PCR testi yapılıp, sonuç çıkana kadar da uygun tedaviye başlamış oluruz. Böylece daha süratli güzelleşme ihtimalini arttırmış oluruz” dedi.

5 SEMPTOMA DİKKAT!

Virüsün mutasyona uğradıkça ortaya çıkan semptomların da değişiklik gösterdiğine dikkat çeken Dr. Buket Özel Bingöl “Omicron mutasyonunun alt varyantı olan BA.5 varyantının süratli bulaşma özelliği ve farklı belirtileri ortaya çıktı. BA.5 koronavirüsün şimdiye kadarki en süratli yayılan varyantı olarak biliniyor. Bu varyantın 5 temel semptomu; öksürük, burun akıntısı, boğaz ağrısı, yorgunluk, baş ve kas ağrısı” diye konuştu.

Dr. Bingöl, yeni semptomlarda birinci sırada en sık görülenin “boğaz ağrısı” olduğunu ve yeniden bu varyantla birlikte yüksek ateş, koku ve tat kaybı üzere belirtilerin görülme sıklığının azaldığını söz etti.

“KULUÇKA MÜHLETİ GİDEREK KISALIYOR”

Kulak Burun ve Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Buket Özel Bingöl, son yapılan klinik çalışmalara nazaran korona virüsün yeni varyantlarında kuluçka mühletinin giderek kısaldığına dikkat çekerek “İlk görülen Alfa varyantında kuluçka mühleti beş, altı gün kadardı. Delta varyantında dört gün olarak kaydedildi.

Omicron varyantında ise bulaştan sonra semptomların başlaması yaklaşık üç gün aldı. Lakin artık BA. 4 ve BA. 5 varyantlarında bir iki günde bile kuluçka mühleti tamamlanabiliyor. Yeniden de istisnai durumlar olabilir ve virüsle temastan iki hafta sonra bile belirti görülebilir” diye konuştu.

“MASKE, HİJYEN, AŞI”

Dr. Buket Özel Bingöl, hastalıktan korunmak için başta kalabalık alanlar olmak üzere bilhassa kapalı yerlerde kesinlikle maske takılması gerektiğini vurguladı ve şunları söyledi:

Bu hastalığın en başından beri söylendiği üzere el hijyeni çok değerli. Aşımızı da kesinlikle yaptırmalıyız. Aşılı olan ve daha evvel enfeksiyon geçirenler de hastalığa yakalanmakta lakin bu durumdaki şahıslar hastalığı daha hafif atlatmaktalar. Zira aşılama, bedenin savunma sistemini eğitiyor. Aşıyla ilgili karar sürecinde bu bilgiyi göz önünde bulundurmalıyız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*