‘Çöküyoruz’ Diyen Kriz Kâhini: Bitcoin ve Bunlara Sığının!

Signature Bank, Silicon Valley Bank (SBV) ve Silvergate Bank olmak üzere merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan üç büyük bankanın, kısa bir süre içinde iflas etmesinden sonra, kriz kahini Robert Kiyosaki yine ortaya çıktı ve ‘Çöküş geliyor!” uyarısını yineledi. Kiyosaki, krizden etkilenmek istemeyen yatırımcılara yol göstererek, altın, gümüş ve Bitcoin almalarını tavsiye etti.

Kiyosaki sahnede: Geliyor! Altın, gümüş ve Bitcoin alın

Spesifik olarak, en çok satan kişisel finans kitabı ‘Zengin Baba Yoksul Baba’nın yazarı olan Robert Kiyosaki’ye göre, finans endüstrisindeki büyük krize yanıt olarak kurtarma paketleri başladığında, daha fazla sahte para ‘hasta ekonomiyi istila edecek. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, ünlü kriz kahini, ABD dolarını sahte para olarak görüyor. Bu bağlamda Kiyosaki, Twitter’dan şu paylaşımı yaptı:

Kurtarmalar başlıyor. Hasta ekonomiyi istila etmek için daha fazla sahte para basacaklar. Yine de aynı şeyleri tavsiye ederim. Daha fazla G, S, BC (altın, gümüş ve Bitcoin) satın alın. Dikkatli olun. İleride çarpışmalı iniş olacak.

Bir hatırlatma olarak, yazar daha önce ABD doları gibi itibari para birimlerini ‘Amerikan İmparatorluğunun sonunu’ getirecek sahte para olarak nitelendirerek ağır bir şekilde eleştiriyor. Şimdi yine herkese daha fazla Bitcoin, altın ve alternatif olarak gümüş satın almayı tavsiye ediyor. Çünkü, Federal Reserve’in istediği ‘yumuşak iniş’ten ziyade yaklaşan bir ‘çarpışmalı iniş’ bekliyor.

Bu arada Hazine Bakanı Janet Yellen, bir önceki mali krizden çıkarılan dersleri ve getirilen reformları gerekçe göstererek SVB’nin yatırımcıları için bir federal hükümet kurtarma paketi olasılığını dışladı. Ancak aynı zamanda düzenleyicilerin mevduat sahipleri hakkında ‘endişeli’ olduklarını ve onların ihtiyaçları için bir araya gelmeye çalıştıklarını söyledi.

Kriz kahininden kasvetli tahminler

Ocak ayı sonlarında Robert Kiyosaki, yükselen ‘kötü haberler, iflas, işsizlik, evsizlik’ ve emeklilik krizi nedeniyle dünya için ‘sert bir iniş’ konusunda uyarıda bulunurken, aynı zamanda ‘iyi haber’ olarak, bu krizden korunmak için altın, gümüş, Bitcoin’i tavsiye ediyor.

Şubat ortasında, ‘yaklaşan dev bir çöküş’ hakkında kasvetli tahminlerde bulundu ve Federal Reserve ‘milyarlarca dolarlık sahte para basmak zorunda kaldığı’ için olası bir ‘buhran’ konusunda uyarıda yaptı. Yine altını, gümüşü ve alternatif olarak Bitcoin’i övdü. Kiyosaki, lider kripto para biriminin 2025 yılına kadar 500.000 dolara ulaşabileceğini iddia ediyor.

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere Nisan 2022’de Kiyosaki, yükselen enflasyonun ‘ABD nüfusunun %50’sini yok edeceğine’ dair endişelerini dile getirdi. Bunun yanı sıra, bu büyük mali çöküşü takip edebilecek açlık ve bunun sonucunda ortaya çıkan toplumsal huzursuzluk konusunda da uyarıda bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir