Celal Fırat cinayeti 16 yıl sonra çözüldü

Kırşehir’de 16 yıl evvel öldürülerek toprağa gömülen engelli Celal Fırat’ın katil zanlısı jandarmanın kurduğu özel grup tarafından yakalandı.

İl Jandarma Komutanlığı takımları, 2006 yılında Yozgat’ın Şefaatli ilçesinde kaybolan ve 2008 yılında Çiçekdağı ilçesi Harmanpınar köyü kırsalında cesedi bulunan Fırat’ın katil zanlısının yakalanması için özel takımla tekrar çalışma başlattı.

Soruşturmayı genişleten ve çok sayıda kişinin tabirini alan takım, yaklaşık bir yıllık çalışmanın sonunda olayın failinin A.A. (51) olduğunu tespit etti.

Ankara’da yaşadığı belirlenen A.A, bu vilayetteki takımlarla ortak çalışma sonucu gözaltına alındı.

Çiçekdağı İlçe Jandarma Komutanlığındaki sorgusunun akabinde Yozgat’ın Yerköy Adliyesi’ne sevk edilen kuşkulu tutuklandı.

Zanlının tutuklanmasının akabinde AA muhabirine açıklama yapan maktulün ağabeyi Ahmet Fırat, Almanya’dan yurda dönen engelli kardeşinin 16 yıl evvel konutundan ekmek almak için çıktıktan sonra bir daha dönemediğini söyledi.

Her yerde aramalarına karşın kardeşini bulamadıklarını anlatan Fırat, şunları kaydetti:

“Ne yaptıysak bulamadık. Resmi makamlara kayıp ve şikayet dilekçelerimizi ilettik. Türk adaletinden ümidimizi hiç kesmedik, daima güvendik. Bugün de kahraman jandarmamızın verdiği çaba sonucu fail bulunmuş oldu. Ölen geri gelmese de en azından 16 yıl sonra katilin yakalanması hepimizin bir nebze olsa acısını hafifletti. Dilerim Allah’tan layık olduğu cezayı bulur.”

NE OLMUŞTU?

Kırşehir’in Çiçekdağı ilçesinde, 2008 yılında Harmanpınar köyü kırsalında köpeklerin yönlendirmesiyle çoban, iskelet haline gelmiş toprağa gömülü vaziyette bir erkek cesedi bulmuştu. Jandarma nezaretinde çıkarılan ceset Ankara İsimli Tıp Kurumu’na gönderilmişti. Bacağındaki mahzurdan yola çıkılarak yapılan çalışmalar ve alınan DNA örneklerinin incelenmesiyle cesedin, 2006 yılında Yozgat’ın Şefaatli ilçesinden kaybolan Celal Fırat’a ilişkin olduğu belirlenmişti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*