Bakan Özer: Öğretmenler güçlü kılınmazsa muvaffakiyet mümkün olmaz

Milli Eğitim Bakanı Özer, Ankara’nın Gölbaşı ilçesindeki Mogan Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Oteli’nde gerçekleştirilen ‘Eğitim Fakülteleri Dekanlar Kurulu Toplantısı’na katıldı. Burada konuşan Bakan Özer, tıpkı bahiste çalışan farklı kısımların bir ortaya gelebilmesi açısından bu toplantının kıymetli olduğunu belirterek, emsal sürecin mesleksel eğitimde de işletildiğini ve başarılı olduğunu söyledi.

Güzel sanatlar liselerinde Kültür ve Turizm Bakanlığı, spor liselerinde Gençlik ve Spor Bakanlığı ve tarım eğitimi veren liselerde Tarım ve Orman Bakanlığı ile iş birlikleri yapıldığını kaydeden Bakan Özer, “Aynı şeyi eğitim sisteminin en değerli bileşeni olan öğretmenin yetiştirilmesi ve geliştirilmesiyle ilgili süreçlerde siz pahalı dekanlarımız ve eğitim fakültesindeki tüm öğretim üyeleriyle yapmamız gerekiyor. Bundan sonra süreçte iki aylık dönemlerle eğitim fakültesi dekanları ile bir ortaya gelerek eğitim siyasetlerindeki süreçleri değerlendireceğiz. Farklı görüşlere, ortak akla çok gereksinimimiz var” dedi.

‘ÖĞRETMENLERİN YÜZDE 75’İ SON 20 YILDA ATANDI’

Son 20 yılda eğitimde yapılan hizmetleri anlatan Bakan Özer, bugün öğretmen başına düşen öğrenci sayısının 2000’li yıllardan çok daha âlâ seviyede olduğunu belirterek, “Bakanlığın öğretmen muhtaçlığını çok düzgün planlayarak daima sistem içine yeni öğretmenleri kattık. Sistem içindeki öğretmenlerin yüzde 75’i son 20 yılda atandı. Milletlerarası öğrenci muvaffakiyet uygulamalarında Türkiye son 20 yılda puanını daima artırdı. Her PISA (Uluslararası Öğrenci Kıymetlendirme Programı) araştırmasında, bir evvelki döngüye nazaran çok daha yeterli noktada puanlar alınıyor ve sıralama düzgünleşiyor. Katılan ülke sayısı artmasına karşın. TIMSS (Uluslararası Matematik ve Fen Eğilimleri Araştırması) Türkiye’nin 1999 yılından bu yana girdiği bir döngü. Son döngüde Türkiye birinci kere dördüncü sınıf düzeyinde matematik ve fende 500 ortalama puanını aşmış. Yani bir taraftan eğitime tüm vatandaşların çocuklarını eriştirirken tıpkı vakitte ne yapmışız? Kaliteyi de ihmal etmemişiz” diye konuştu.

Sosyal, ruhsal ve duygusal gelişimlere de eğitimin her kademesinde büyük ehemmiyet verilmesi gerektiğini işaret eden Bakan Özer, “Bu bağlamda bilhassa 5 yaş okullaşmasına odaklandık. Şu ana kadar 10 ay içinde 1409 bağımsız anaokulu yaptık. Sayılar daima ilerliyor. Yüzde 78 olan 5 yaş okullaşma oranını çok kısa bir müddette yüzde 93’e çıkardık. Maksadımız, yıl sonuna kadar yüzde 100’e ulaşmak. Büyük ihtimalle yıl sonunda 4 bine yakın bağımsız anaokulunu eğitim sistemine kazandıracağız. Bu sebepten 20 bin öğretmen atamasındaki en büyük tartısı okul öncesi öğretmene verdik. Bakanlık olarak yapmış olduğumuz tüm siyasetlerin anahtar noktası, öğretmenlerimiz. Öğretmenler güçlü kılınmazsa okul öncesi eğitimde de okullar ortası imkan farkları azaltmada da eğitimde fırsat eşitliğini güçlendirmede de başarılı olmak mümkün olmaz” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*