Babacan’dan enflasyonu savaşa bağlayan iktidara ‘sebep sizsiniz’ paylaşımı

DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan, dün 24 yılın tepe enflasyon datalarının açıklanmasının akabinde bugün toplumsal medya hesabı üzerinden Arnavutköy İlçe Başkanlığı binasının açılışında yaptığı konuşmadan bir kesit paylaştı.

İktidarın enflasyona ait sıklıkla başvurduğu ‘savaş ve global olaylar sebebiyle enflasyonumuz yüksek’ temelli açıklamalarına karşılık veren Babacan, “Enflasyonun sebebi Ukrayna-Rusya savaşı falan değil, sizsiniz” tabirlerine yer verdi.

Babacan toplumsal medya hesabından paylaştığı görüntüde şu sözlere yer veriyor:

“Ukrayna-Rusya savaşı varmış, onun için enflasyon yükseliyormuş. Ukrayna-Rusya savaşın içinde, onlarda bile bizim kadar enflasyon yok. 

Yıl 2022, bu arkadaşınız iktisadın başına geçti. 2003’te Amerika, Irak’a savaş açtı, tamamını işgal etti. Biz 2003 yılında yüzde 29 olan enflasyonu yüzde 18’e indirdik. 

Yıl 2004, Irak savaşı daha devam ediyordu, terör aksiyonları olmaya başladı Türkiye’de. Biz enflasyonu yüzde 9’a indirdik. Mazeret bulduk mu? Şurada burada savaş var dedik mi? Enflasyonu tek haneye indirdik, paradan da 6 sıfırı attık. 

Gelelim 2011’e… Komşumuz Suriye’de iç savaş patladı. 2011’de enflasyon yüzde 4,9. 

Gelelim 2014’e… Rusya, Kırım’ı ilhak etti. Enflasyon yüzde 8…

Arkadaş, demek ki sen ekonomiyi yanlışsız düzgün yönettiğinde, savaş olsa dahi terör olsa dahi enflasyon artmıyormuş. Dünyada savaşlar da olsa rejimler bile yıkılsa, siz ekonomiyi düzgün yönetin enflasyonu tek hanede tutarsınız.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*