Avrupa Birliği Kurulu’ndan son dakika Ukrayna ve Moldova kararı

Gelen son dakika haberine nazaran; Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Ukrayna’nın en son olarak AB üyesi olabilmesi için, bu ülkeye aday ülke statüsü verilmesini desteklediklerini belirtti.

AB’nin yürütme kolunun tavsiyesi; 27 ulustan oluşan bloğun başkanları tarafından önümüzdeki hafta Brüksel’de yapılacak bir dorukta masaya yatırılacak.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK

Ukrayna ve Moldova’nın AB’ye iştirak müzakerelerini başlatabilmesi için tüm üye ülkelerin onayı gerekiyor.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Ukrayna’nın sonuncu olarak AB üyesi olabilmesi için, bu ülkeye aday ülke statüsü verilmesini desteklediklerini belirtti. Scholz, Ukrayna’nın yanı sıra Moldova’ya da birebir statünün verilmesi gerektiğini söyledi.

SAVAŞIN MOLDOVA’YA TAŞACAĞI TELAŞI DEVAM EDİYOR

Öte yandan, savaş nedeniyle Ukrayna’dan ayrılmak zorunda kalan göçmenlere hudutlarını açan Moldova, Ukrayna’ya yönelik ataklardan sonra Avrupa Birliği’ne katılmak için müracaatta bulunmuştu.

– HER AN PATLAMAYA HAZIR DİNYESTER SORUNU

Marmara Üniversitesi Tarih Kısmı öğretim üyesi Prof. Dr. İlyas Kemaloğlu Rusya-Ukrayna Savaşı’nın Moldova’ya muhtemel tesiri için şu tabirleri kullanmıştı:

Dinyester Yanı Bölgesi ve genel olarak Moldova’da yaşananlar, birçok açıdan Ukrayna krizini anımsatıyor. Ayrılıkçı bölgenin mevcudiyetinin yanı sıra Rus yetkilileri, sıkça Moldova’daki Rus nüfusun baskı altında olduğunu ileri sürüyor. Ukrayna’daki “Polonya” rolünü ise burada tarihi ve siyasi sebeplerden dolayı “Romanya” üstlendi. İki sıkıntı ortasında diğer benzerlikler de bulunuyor. Moldova’nın Ukrayna’dan en büyük farkı ise hem orduya (Moldova ordusu sadece 6 bin askerden oluşuyor) hem de askeri teknolojilere sahip olmaması.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.