Almanya’da doğalgaza artırım kararı

Almanya’da doğalgaz fiyatlarında artış kararı alındı.

Rusya ile gaz sevkiyatı konusunda sürtüşme yaşayan Almanya, bu alandaki kaynaklarını kış öncesi farklı ülkelerden temin etmek istiyor.

Almanya’da gaza zam

Avrupa’nın en büyük ekonomisindeki son fiyat değişikliğine nazaran, Alman gaz tüketicileri, kilovat saat başına 2.4 euro fazladan ödeme yapmak zorunda kalacak.

Zam kararı, fiyatların tüketicilere yansıtılmasına yeşil ışık yakan Berlin idaresinin, yüksek güç maliyetlerini tüketiciler ortasında dağıtmaya çalıştığı bir devirde geldi.

Hanelere nasıl yansıyacağı hesaplandı

Söz konusu ülkede ortalama dört kişilik bir aile için son artırım kararı, vergiler hariç yılda 484 euroluk ek maliyet manasına geliyor. Yüzde 19’luk vergi eklendiğinde, fiyat 576 euroya ulaşıyor.

Yıllık sarfiyat, tek kişi için vergi hariç 121 euro, vergilerle birlikte ise 144 euroyu buluyor.

Alman basını: Maliyet şoku

Almanya basınından Bild, gelişmeyi “Milyonlarca müşteri için maliyet şoku” başlığıyla duyurdu.

Zamlı fiyatlar, hane halklarına ve endüstriye 1 Ekim’den itibaren yansıtılacak.

Maliyetin birçok müşterilere yansıtılabilir

Haberde, “Gaz tedarikçileri, Mart 2024’ün sonuna kadar Rusya’dan gelen eksik teslimatları yeni satın alınan ve çok daha değerli gazla değiştirmek zorunda oldukları için, maruz kaldıkları maliyetlerin birçoklarını müşterilerine yansıtabilir.” denildi.

Almanya Maliye Bakanı Christian Lindner, tüketicilerin üzerindeki yükü kısmen hafifletmek için müşterilere yansıtılan vergiyi satış vergisinden muaf tutmanın yollarını arayacağını söyledi.

Federal Ağ Ajansı bilgilerine nazaran, Almanya’nın gaz depolama tesisleri halihazırda 75 dolu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*