Toz Alerjisi Nedir? – Nasıl Kurtuluruz?

Toz alerjisi gerçekten hayatı zehir eden, doğru düzgün uyku uyutmayan ve bazı zamanlarda zaten çeşitli stres yaşadığınız hayatınızı iyice zorlaştıran bir rahatsızlıktır. Nefes almayı zorlaştıran, gerginlik, göğüste sıkışmalar ve tabii ki burun tıkanıklığı bu rahatsızlığın en büyük belirtileridir. Özellikle soğuk havalarda kapalı pencereler ve kapalı kapılar olması sebebiyle insanlar kapalı alanda bu rahatsızlıklarının farkına varır. Toz Alerjisinin Belirtileri Nelerdir?…

Köpek Alerjisi Nedir, Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Vücudumuzun belirli durumlarda reaksiyon göstererek tepki vermektedir. Bu durumlardan biri de köpek alerjisidir. Köpek alerjisi sadece köpeğin tüyünden kaynaklı olmayıp salyasından, idrarına kadar bir çok etken bulunmaktadır. Yazımızda köpek alerjisi nedir, sebepleri, belirtileri ve tedavisi bilgilerini bulabilirsiniz.

Balık Alerjisi Nedir, Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Balık alerjisi, balığa karşı bedenin reaksiyon verdiği alerjinin nedeni balık etinde yer alan bir proteine bedenin alerji göstermesinden meydana geliyor. Bu sebeple balık alerjisi olan kişiler bütün balık çeşitlerine karşı reaksiyon gösterirler. Ayrıca balık piştikten sonra da yine alerji ortaya çıkmaktadır.

Kontakt Dermatit Nedir, Belirtileri ve İyi Gelen Besinler

Vücudun dış yüzeyine yani teninize temas eden maddelerden bazılarına karşı vücudunuz reaksiyonlar geliştirebilir. Kontakt dermatit bu reaksiyonlardan biridir. Dermatit deride oluşan iltıhabı tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Kontakt dermatit genellikle alerjen maddelerde temas edildikten sonra meydana gelir.

Egzama Nedir, Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Egzama, tıbbi alanda 'dermatit' denmektedir. Pek çok farklı nedenden dolayı ortaya çıkarak aşırı kaşıntı ile beraberinde gelmektedir. İnsanlarda yaygın olarak görülen bir rahatsızlıktır. Genel olarak yüz, kulak, el ve dirsek gibi alanlarda ortaya çıkmaktadır. Egzamanın birçok alt türü bulunmaktadır.

Kurdeşen Nedir, Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Kurdeşen, halk dilinde bilinen bir addır. Tıp dilinde bu hastalığa "ürtiker" denir. Kurdeşen adı verilen rahatsızlık deride meydana gelir. Ancak çoğu cilt rahatsızlığı ile karıştırılmaktadır. Gördüğümüz rahatsızlıklardan pek çoğu stres egzaması veya alerji benzeri durumlar da olabilir.

Fındık Alerjisi Nedir, Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Fındığın faydalı bir besindir fakat bazı insanların fındık yemesi sağlık problemlerin ortaya çıkmasına neden olur. Fındık alerjisi kuruyemişlerin içinde en fazla görülen alerji türüdür. Fındık içinde bulunan proteini tehlike olarak algılayıp, vücudun savunma mekanizmasını çalıştırması ile ortaya çıkan alerji çeşididir.

Gluten Alerjisi Nedir, Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Mayalı hamurda bulunan kabarık yapı glüten adı verilen kıvam verici sayesinde ortaya çıkmaktadır. Gluten, buğday, arpa ve yulafta bulunan bir içeriktir. Bazı insanlarda genetik olarak gluten alerjisi gelişir. Glutenli gıdalar da bu kişiler üzerinde ince bağırsak alerjisine yol açar.

Polen Alerjisi Nedir, Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Hemen hemen birçok insanda mevsim geçiş dönemlerinde görülen bir hastalık türüdür. Polen, çiçek tozudur. Bu yüzden İlkbaharda çiçeklerin açılma döneminde sonbaharda ise yaprakların döküldüğü süreçlerde görülen alerji türüdür ayrıca mevsimsel hastalık veya mevsim alerjisi olarak adlandırır.

Kedi Alerjisi Nedir, Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Hayvan tüyü alerjileri çoğunluk ile kedilerden ve köpeklerden kaynaklanmaktadır. Özellikle de kedi alerjisi çoğu insanda görülmektedir. Alerji daha çok insanların kediyi sevmesi, okşaması durumunda ortaya çıkmaktadır. Bebeklerde kedi alerjisi sonucunda cilt üzerinde lekeler dahi görülebilmektedir.