ABD ve Çin ortasında değerli görüşme… Husus: Piyasa dışı ekonomik uygulamalar

Hazine Bakanlığından yapılan açıklamada, Yellen’ın ABD idaresinin açık bağlantı sınırlarını sürdürme eforlarının bir kesimi olarak Çin Başbakan Yardımcısı Liu ile sanal bir toplantı gerçekleştirdiği aktarıldı.

Yellen ve Liu’nun ülkelerindeki makroekonomik ve finansal gelişmeleri görüştüğü belirtilen açıklamada, toplantıda artan emtia fiyatları ve besin güvenliği problemleri ortasında global ekonomik görünümün de konuşulduğu bildirildi.

Açıklamada, “Bakan Yellen, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşının global iktisat üzerindeki tesiri ve Çin’in adil olmayan, piyasa dışı ekonomik uygulamaları da dahil olmak üzere tasa bahislerini açıkça lisana getirdi.” sözü kullanıldı.

Yellen ve Liu’nun görüşmesi, ABD idaresinin Çin’e uyguladığı birtakım tarifeleri kaldıracağına yönelik haberlerin akabinde geldi.

The Wall Street Journal gazetesinin hususa yakın kaynaklara dayandırdığı haberinde, ABD Lideri Joe Biden’ın Çin’den ithal edilen eserlere yönelik uygulanan kimi tarifeleri kaldırmasının beklendiği aktarıldı.

Haberde, Biden’ın ülkede yükselen enflasyonun düşürülmesi ve Pekin idaresi üzerindeki ekonomik baskının sürdürülmesi siyasetleri ortasında seçim yapmak zorunda kaldığı aktarıldı.

Biden’ın mevzuya ait kararını bu hafta açıklayabileceği belirtilen haberde, giysi ve okul araç-gereçleri üzere eserlere uygulanan tarifelerin kaldırılmasının beklendiği kaydedildi.

KAYNAK: AA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*