ABD ile Endonezya’dan ortak tatbikat: Kara ve hava ögeleri katılacak

ABD Genelkurmay Lideri Orgeneral Mark Milley, Asya ziyareti kapsamında Endonezya‘nın başşehri Cakarta’da bulunduğu sırada mevkidaşı Andika Perkasa ile bir ortaya geldi.

Görüşmenin akabinde düzenlenen basın toplantısında Andika Perkasa, “Super Garuda Shield 2022 Tatbikatı”nın 1-14 Ağustos’ta düzenleneceği bilgisini verdi.

Perkasa, Her yıl düzenlenen tatbikata bu yıl 12 ülkenin katılacağını tabir ederek, aktifliğin, kara ve hava kuvvetleri ögelerinin iştirakiyle Endonezya’nın Sumatra ve Kalimantan bölgelerinde yapılacağını belirtti.

Perkasa ayrıyeten, 2 bini Endonezya’dan, 1100’ü ABD‘den olmak üzere en az 4 bin askerin iştirak edeceği tatbikatta 7 Apache ile 4 Blackhawk helikopteri ve 41 zırhlı aracın da yer alacağını lisana getirdi.

Bu ortada, Milley de tatbikatta karşılıklı çalışabilme ve taktik teknikleri ile prosedürlerine odaklanılacağına işaret etti.

Mark Milley, Endonezya’ya dayanak sunacaklarını kaydederek, bölgeye katkı sağlayacaklarını belirtti.

2008’den bu yana birinci defa bir ABD Genelkurmay Lideri, Endonezya’ya ziyaret düzenledi. Milley’in ziyareti, hem bu açıdan hem de Endonezya Devlet Lideri Joko Widodo‘nun Çin ziyaretinin çabucak öncesine denk gelmesi bakımından dikkati çekiyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*